Strona głównaZdrowieDlaczego stres sprzyja przybieraniu na wadze

Dlaczego stres sprzyja przybieraniu na wadze

Stres może przysporzyć nam wielu problemów, w tym kłopotów z trawieniem, zaburzeń snu, czy bólu głowy, jest też pośrednią przyczyną przybierania na wadze. Sprawdź, dlaczego.
Dlaczego stres sprzyja przybieraniu na wadze [Fot. Sham-ann - Fotolia.com]
ma związek ze zwiększeniem poziomu hormonu o nazwie kortyzol. To może sprawić, że przejadanie się stanie się nawykiem, ponieważ większa dawka wspomnianej substancji przyczynia się też do wzrostu poziomu , spadku we krwi i w efekcie silnej chęci dostarczenia sobie słodkich i tłustych produktów.

Jak wyjaśniają eksperci, jedzenie może być źródłem uspokojenia i osłabić stres. W odpowiedzi na pokarm organizm uwalnia substancje, które skutkują poczuciem odprężenia. To jednak nie wszystko. Z badań wynika też, że wyższy poziom stresu niweczy nasze wysiłki w utrzymaniu odpowiedniej wagi, ponieważ spowalnia spalanie kalorii. Kiedy po posiłku naukowcy zmierzyli u uczestników wskaźniki metabolizmu i pobrali próbki krwi, odkryli, że osoby najbardziej zestresowane spaliły mniej tłuszczui miały wyższy poziom insuliny, hormonu, który bierze udział w przechowywaniu tłuszczu. Obliczono, że metabolizm ludzi zestresowanych był na tyle słabszy, że skutkował wzrostem wagi na poziomie ok. 5 kg rocznie.

Według autorów, nauka radzenia sobie ze stresem powinna stanowić jeden z elementów codziennej dbałości o zdrowie i odpowiednią sylwetkę. Zestresowani ludzie nie tylko częściej chorują, ale i są dodatkowo bardziej zagrożeni określonymi problemami zdrowotnymi pośrednio ze względu na nadmierną wagę.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia globalny wskaźnik otyłości niemal niemal potroił się w ciągu ostatnich czterech dekad. Obecnie ponad 1,9 miliarda ludzi dorosłych ma , a ponad 650 milionów spośród nich jest . Oznacza to, że aż 39 proc. ludzi waży zbyt dużo. Novum w historii świata staowi fakt, że większość ludności żyje w krajach, w których nadwaga i otyłość zabija więcej osób niż niedowaga.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy