Strona głównaZdrowieDieta śródziemnomorska - pokocha ją nie tylko twoje serce, ale i wątroba

Dieta śródziemnomorska - pokocha ją nie tylko twoje serce, ale i wątroba

Dieta śródziemnomorska od dawna uważana jest za jedną z najzdrowszych, bo pomaga zachować w dobrym stanie układ sercowo-naczyniowy i wydaje się chronić przed rozmaitymi chorobami. Teraz ustalono, że może też pomóc przy problemach z wątrobą.
Dieta śródziemnomorska - pokocha ją nie tylko twoje serce, ale i wątroba [Fot. Kamila Cyganek - Fotolia.com] może być pomocna u pacjentów z marskością wątroby.

Dieta tego rodzaju jest bogata w , orzechy, świeże warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste, a także fermentowany nabiał. Wiadomo, że pozwala ograniczyć poziom i zapewnia ochronę przed dolegliwościami sercowymi, a ponadto zmniejsza ryzyko . Teraz ustalono, że powinna być polecana chorym na marskość wątroby, ponieważ poprawia różnorodność flory jelitowej.

Jak wynika z szacunkowych danych, marskość wątroby jest przyczyną około miliona zgonów na całym świecie. Marskość wątroby stan, w którym wątroba nie działa prawidłowo z powodu długotrwałego uszkodzenia. Uszkodzenie to charakteryzuje się zastąpieniem prawidłowej tkanki wątroby tkanką bliznowatą, do czego najczęściej dochodzi z powodu nadmiernego spożywania alkoholu, typu B, zapalenia wątroby typu C i niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Mikroflora jelitowa ma udział w patogenezie i rozwoju marskości, tymczasem dieta jest głównym wyznacznikiem składu drobnoustrojów jelitowych, wyjaśniają uczeni. W badaniach wzięło udział niemal 300 osób z USA i Turcji. Okazało się, że ci, którzy jedli i pili produkty charakterystyczne dla diety śródziemnomorskiej: , herbatę, warzywa, jogurty i zsiadłe mleko, odznaczali się o wiele bogatszą florą jelitową niż pozostali. Dieta tego rodzaju ma działanie ochronne nie tylko we wczesnej fazie przewlekłej choroby wątroby, ale także w jej bardziej zaawansowanych etapach, mówią autorzy badań.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy