Strona głównaZdrowieDieta roślinna pomaga uchronić się przed chorobami serca

Dieta roślinna pomaga uchronić się przed chorobami serca

Kolejne badania pokazują, że produkty pochodzenia zwierzęcego mogą zwiększać ryzyko problemów z układem sercowo-naczyniowym.
Dieta roślinna pomaga uchronić się przed chorobami serca [fot. RitaE z Pixabay]
to główna przyczyna śmierci na całym świcie, są odpowiedzialne za około jedną trzecią wszystkich zgonów.

Jak się okazuje, najzdrowiej jest trzymać się diety roślinnej - im więcej takich artykułów w codziennym jadłospisie, tym wyższe szanse na uchronienie się przed wieloma dolegliwościami. Dotyczy to też kłopotów sercowo-naczyniowych.

Nowe badania uczonych z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore pokazały, że jedzenie składające się głównie z warzyw, owoców, orzechów, roślin strączkowych, etc., znacząco zmniejsza ryzyko śmierci z powodu zawału i innych chorób serca.

Uczeni przeanalizowali zbierane przez niemal 30 lat dane ponad 12 tysięcy ludzi w średnim wieku. Jak ustalono, osoby jedzące najwięcej produktów roślinnych, w porównaniu do pozostałych, były o 16 proc. mniej podatne na poważne problemy sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca, , czy .

Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne (American Heart Association) poleca stosowanie diety opartej głównie na składnikach roślinnych, przy czym jedzenie to powinno być bogate w składniki odżywcze i zawierać niewielkie ilości , sodu, a także tłuszczów nasyconych i . Jak podkreślają dietetycy, frytki i z warzywami oraz serem nie są najlepszym wyborem, choć to również produkty pochodzenia roślinnego. Najzdrowsza jest jak najmniej przetworzona żywność, wskazują.

Wyniki badań przedstawiono w Journal of American Heart Association:

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy