Strona głównaZdrowieDieta MIND i śródziemnomorska osłabia czynniki ryzyka choroby Alzheimera

Dieta MIND i śródziemnomorska osłabia czynniki ryzyka choroby Alzheimera

Zdrowa dieta może osłabić czynniki sprzyjające rozwojowi choroby Alzheimera.
Dieta MIND i śródziemnomorska osłabia czynniki ryzyka choroby Alzheimera [fot. Galina Afanaseva from Pixabay]
Ludzie, którzy jedzą dietę bogatą w zielone warzywa liściaste, a także inne warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, oliwę z oliwek, fasolę, orzechy i ryby, mogą mieć mniej złogów amyloidowych i splotów białka tau w mózgu (oznaki choroby Alzheimera), niż osoby stosujące mniej zdrowe sposoby odżywiania się.

Sprawdzono, na ile kilkaset osób przestrzegało i . Te dwa jadłospisy są podobne, przy czym dieta śródziemnomorska jest szczególnie bogata w warzywa, owoce i obejmuje co najmniej trzy porcje ryb tygodniowo, zaś MIND zawiera dużo , takich jak szpinak, jarmuż i kapusta włoska, a także wiele innych warzyw. Dieta MIND obfituje też w owoce jagodowe i zawiera co najmniej jedną porcję ryb tygodniowo. W obydwu menu są też niewielkie ilości wina.

- Poprawa diety ludzi tylko w jednym obszarze - przykładowo, serwowanie sobie więcej niż sześciu porcji zielonych warzyw liściastych tygodniowo, bądź rezygnacja ze smażonych potraw - wiąże się z mniejszym nagromadzeniem złogów amyloidowych w mózgu, tj. takim, jakie cechuje osoby o średnio cztery lata młodsze - mówi dr Puja Agarwal z RUSH University w Chicago. - Jakkolwiek nasze badania nie dowodzą, że to zdrowa dieta przełożyła się na mniejszą ilość amyloidu, który jest wskaźnikiem , wiemy, że istnieje tu związek, a stosowanie diety MIND i śródziemnomorskiej może być jednym ze sposobów na poprawę zdrowia mózgu i ochronę w miarę - dodaje dr Agarwal.

Jak się okazało dzięki badaniu post mortem, w mózgach ludzi, którzy przestrzegali wspomnianych diet, było istotnie mniej amyloidu i białka tau w porównaniu z rówieśnikami stosującymi inne sposoby odżywiania się. Pozostało to w mocy także po uwzględnieniu innych czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera, takich jak: wiek w chwili śmierci, płeć, poziom wykształcenia, całkowita ilość przyjmowanych kalorii i obecność genu powiązanego z wyższym ryzykiem choroby Alzheimera,
Kiedy przyjrzano się pojedynczym składnikom diety, odkryto, że ludzie, którzy jedli najwięcej zielonych warzyw liściastych (siedem lub więcej porcji tygodniowo), mieli w mózgach ilość amyloidu odpowiadającą mózgom ludzi o 19 lat młodszych, którzy jedli najmniej tych warzyw.

- Odkryliśmy, że większa ilość zielonych warzyw liściastych w diecie sama w sobie wiąże się z mniejszą liczbą czynników choroby Alzheimera w mózgu, warto więc, aby ludzie rozważyli dodanie większej ilości wspomnianych warzyw do swojego menu - radzi dr Agarwal.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy