Strona głównaZdrowieDbaj o kości. Ćwiczenia zapobiegają złamaniom

Dbaj o kości. Ćwiczenia zapobiegają złamaniom

Aktywność fizyczna nie tylko pomaga w budowaniu kości u dzieci, może również pomóc w utrzymaniu ich siły u osób dojrzałych i starszych.
Dbaj o kości. Ćwiczenia zapobiegają złamaniom [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Dzięki ćwiczeniom można zapewnić sobie zdrowe kości i uchronić przed osteoporozą. Najjaskrawszym przykładem tego efektu są badania astronautów po podróży w przestrzeni przy zerowej grawitacji. Najbardziej oczywistą konsekwencją było to, że mieli dość poważne , a po dokładniejszym zbadaniu okazało się, że stracili także znaczną część masy kostnej kości.

Wiadomo już, że istnieje związek między gęstością kości a masą mięśni. Nie można ich utrzymać jedynie dzięki grawitacji. Niezbędna jest mechaniczna stymulacja budująca kości i zapobiegająca przed zanikiem ich tkanek.

Długie okresy unieruchomienia negatywnie oddziałują na układ kostny - prowadzi to do zaniku mięśni, a następnie rozrzedzenia kości, mówią uczeni Wolnego Uniwersytetu w Berlinie oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Takie wnioski uczeni wyciągnęli na podstawie badań zdrowych, młodych ochotników, którzy pozostawali w łóżku przez kilka miesięcy, a także nie mogli używać swoich mięśni przez dłuższy czas.

Inne badania naukowców z USA i Japonii dowiodły, że kobiety po , które przez dwa lata regularnie podnosiły małe ciężarki, by wzmocnić mięśnie pleców, miały silniejsze mięśnie w tych okolicach i większą gęstość kości niż ich rówieśnice, które unikały ćwiczeń. Pozytywne efekty wysiłku były widoczne nawet po dziesięciu latach od treningów.

Co ważniejsze, te wzmacniające plecy prawie trzykrotnie zmniejszyły ryzyko . W przypadku ćwiczących kobiet w wieku 58 - 75 lat, u około 11 proc. stwierdzono co najmniej jedno złamanie kręgu, podczas gdy to złamania takie zdiagnozowano u ponad 30 proc. nie ćwiczących pań.

Ponadto kobiety, które nie brały udziału w programie ćwiczeń pleców, dwa razy częściej miały złamania kompresyjne kręgosłupa, lub ściśnięte kręgi - bolesną przypadłość mogącą prowadzić do kifozy lub innych skrzywień kręgosłupa.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy