Strona głównaZdrowieCiągły apetyt - skąd się bierze?

Ciągły apetyt - skąd się bierze?

Najwyraźniej prawdą jest, że „aptyt rośnie w miarę jedzenia" - im więcej kalorii sobie dostarczasz, tym mózg silnejsze sygnały wysyła, by zjeść jeszcze więcej.
Ciągły apetyt - skąd się bierze?
Uczeni z Uniwerystetu Wisconsin -Madison odkryli, że jedzenie zbyt obfitych posiłków może skutkować stanami zapalnymi mózgu, który w efekcie wysyła niewłaściwe sygnały i . Im więcej zjadasz posiłków bogatych w i , tym wyższe masz ryzyko utraty kontroli nad poziomem swojej wagi.

W badaniach na myszach przeanalizowano funkcjonowanie podwzgórza, części mózgu wydzielającej neurohormony i odpowiedzialnej m. in. za mechanizmy regulujące głód i pragnienie. Jak sądzą uczeni, spożywanie nadmiaru kalorii aktywuje obecną w mózgu, ale uśpioną cząsteczkę, która wywołuje stan zapalny, a w konsekwencji prowadzi do dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego i .

Autorzy podkreślają, że to bardzo ważne odkrycie, bo pozwoli na opracowanie skuteczniejszych metod walki z otyłością i związanymi z nią chorobami. Jakkolwiek duża sprawdzona już część substancji przeciwzapalnych nie dała efektów przeciw wspomnianym cząstkom prozapalnym, kolejne testy mogą pozwolić na odkrycie takiego remedium.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, światowe wskaźniki otyłości niemal się potroiły od 1975 roku. Szacuje się, że ponad 1,9 miliarda ludi dorosłych ma nadwagę, a spośród nich ponad 650 milionów zmaga się z otyłością. Większość ludności świata żyje w krajach, w których nadwaga i otyłość zabija więcej osób niż . Problem dotyczy również dzieci - 41 milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat ma nadwagę, podobnie jak 340 milionów dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat.

Nadwaga i otyłość to główne czynniki ryzyka wielu chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i raka.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Cell.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy