Strona głównaZdrowieChoroby dziąseł oznaczają wyższe ryzyko raka?

Choroby dziąseł oznaczają wyższe ryzyko raka?

Choroba dziąseł może zwiększyć ryzyko różnych form raka u starszych kobiet. To powiązanie może być spowodowane tym, że patogeny w ustach mogą być przenoszone przez ślinę, płytkę nazębną i tkanki poprzez krew do innych miejsc ciała, gdzie przyczyniają się do wzrostu komórek nowotworowych.
Choroby dziąseł oznaczają wyższe ryzyko raka? [Fot. schankz - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu w Buffalo odkryli, że historia u kobiet w wieku pomenopauzalnym ma związek z wyższym o 14 proc. rozwojem jakiejkolwiek formy raka.

Nasilniejszy był związek pomiędzy chorobami dziąseł i - ten rodzaj nowotworu ponad trzy razy częściej dotyczył kobiet z chorobą dziąseł niż pań, które były wolne od tej dolegliwości. Znaczące prawdopodobieństwo dotyczyło też rozwoju , pęcherzyka żółciowego, oraz .

To powiązanie może być spowodowane tym, że patogeny w ustach mogą być przenoszone przez ślinę, płytkę nazębną i tkanki poprzez krew do innych miejsc ciała, gdzie przyczyniają się do wzrostu komórek nowotworowych, wyjaśniają uczeni z Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku. Z poprzednich badań wiadomo, że niektóre bakterie przyzębia, nawet jeśli jest ich naprawdę niewiele, sprzyjają stanowi zapalnemu. Co więcej, zostały one wyizolowane z wielu układów narządowych i niektórych nowotworów, w tym raka przełyku.

W badaniach przeprowadzonych w 2015 roku ustalono, że niemal 50 procent ludzi powyżej 30 lat miało jakąś formę choroby dziąseł. W początkowej fazie dolegliwość wyołuje obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, które często krwawią. Choroby można uniknąć dzięki odpowiedniej i regularnemu czyszczeniu zębów u stomatologa.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X