Strona głównaZdrowieCholina pomoże zapobiec demencji

Cholina pomoże zapobiec demencji

Demencja, w tym choroba Alzheimera, to jedno z największych wyzwań współczesnych systemów opieki zdrowotnej. Starzenie się wielu społeczeństw sprawia, że silnie wzrasta liczba ludzi zmagajacych się z tymi chorobami. Coraz częściej też zatem prowadzone są badania poszukujące możliwości zapobiegania tym dolegliwościom i ich leczenia. Testy pokazały, że substancja o nazwie cholina może mieć istotne znaczenie w profikaktyce otępienia.
Cholina pomoże zapobiec demencji [fot. Pixabay]
Od dawna wiadomo, że dieta ma niebagatelny wpływ na ryzyko rozwoju różnych chorób, w tym demencji. Teraz ustalono, że szczególnie substancja o nazwie cholina wykazuje działanie prewencyjne, jeśli chodzi o .

Badania przeprowadzono na myszach, które zmodyfikowano tak, by pojawiały się u nich objawy podobne do tych charakterystycznych dla choroby . Jak się okazało, zwierzęta, których dieta zawierała duże ilości choliny, wykazywały poprawę pamięci przestrzennej w porównaniu z gryzoniami otrzymującymi przeciętne dawki tej substancji.

(witamina B4) jest potrzebna do produkcji acetylocholiny, neuroprzekaźnika mającego wpływ na stan , nastrój, kontrolę mięśni i inne funkcje mózgu oraz całego układu nerwowego.

Uczeni odkryli, że znacza ilość w diecie zmniejszyła aktywację mikrogleju, tj. nieneuronalnych komórek centralnego układu nerwowego, które odpowiadają za usuwanie z mózgu starych komórek i różnych pozostałości rozmaitych procesów. To bardzo przydatne dla mózgu działanie może jednak zbytnio się intensyfikować i powodować stany zapalne oraz śmierć komórek mózgowych. Nadreaktywny mikroglej stanowi jeden z głównych czynników chorób neurodegeneracyjnych.

Cholina znajduje się m. in. w wątróbce drobiowej, jajkach, wołowinie, mleku, brukselce, kapuście, kalafiorze, fasoli szparagowej, orzechach, etc.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Aging Cell:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy