Strona głównaZdrowieChcesz przebiec maraton? Trening odmładza naczynia krwionośne

Chcesz przebiec maraton? Trening odmładza naczynia krwionośne

Trening i ukończenie pierwszego maratonu „odwraca" starzenie się głównych naczyń krwionośnych. Starsi i wolniejsi biegacze zyskują największe korzyści.
Chcesz przebiec maraton? Trening odmładza naczynia krwionośne [fot. Th G from Pixabay]
- Początkujący biegacze, którzy trenowali przez sześć miesięcy i ukończyli swój pierwszy , zyskali o cztery lata „młodsze" tętnice i spadek o 4 mmHg skurczowego . To porównywalne ze skutkiem przyjmowania leków, a jeśli utrzymuje się, przekłada się na o około 10 proc. niższe ryzyko udaru w ciągu całego życia - mówi dr Anish Bhuva z University College London.

W badaniu wzięły udział osoby w wieku 21-69 lat, które po raz pierwszy uczestniczyły w programie treningowym, po raz pierwszy biegając 10-20 km tygodniowo przez sześć miesięcy, a następnie ukończyły Maraton londyński.

Przed rozpoczęcie treningów i po przebiegnięciu maratonu uczestników poddano badaniom rezonansu magnetycznego (MRI), USG serca i naczyń krwionośnych, testom wydolności oraz dokonano pomiarów ciśnienia krwi i . W obydwu sytuacjach obliczono wiek biologiczny aorty.

Po maratonie sztywność aorty zmniejszyła się i była ona była funkcjonalnie młodsza o cztery lata niż przed treningiem. Starsi uczestnicy i osoby z dłuższym czasem ukończenia maratonu zyskali najbardziej znaczące zmniejszenie sztywności aorty.
Nie trzeba być wybitnym sportowcem, aby czerpać korzyści z w maratonie. Właściwie profity były największe u osób starszych i wolniejszych. Ukończenie treningu i dotarcie do mety daje możliwość odmłodzenia układu sercowo-naczyniowego - mówi dr Bhuva.
Ogólnie rzecz ujmując, po treningu poprawiła się sprawność fizyczna, a tętno spadło. Sztywność aorty i ciśnienie krwi zmieniły się jednak najbardziej, oceniają medycy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy