Strona głównaZdrowieBrak snu zwiększa ryzyko Alzheimera?

Brak snu zwiększa ryzyko Alzheimera?

Jeśli ciągle nie dosypiasz, grozi ci choroba Alzheimera. Chroniczny brak dobrego odpoczynku nocnego wiąże się ze wzrostem ilości białka charakterystycznego dla rozwoju tej choroby.
Brak snu zwiększa ryzyko Alzheimera? [Fot. Monkey Business - Fotolia.com] W mózgu, który nie odpoczywa dostatecznie, wytwarzana jest większa ilość białka o nazwie beta amyloid, które jest charakterystyczne dla , wyjaśniają uczeni z Washington University School of Medicine w St. Louis.

W ramach badań przeanalizowano dane ośmiu osób w wieku 30 - 60 lat, które nie miały problemów poznawczych i kłopotów ze snem. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech grup. Pierwsza miały sypiać bez żadnych środków nasennych, drugą pozbawiono nocnego snu, trzecia zaś otrzymała hydroksymaślan sodu, lek przepisywany przy (środek zwiększa sen wolnofalowy - głęboką fazę bez marzeń sennych, która jest niezbędna, by dobrze odpocząć). Każdą grupę monitorowano przez 36 godzin, od rana i po popołudnie następnego dnia.

Naukowcy co dwie godziny pobierali próbki płynu otaczającego mózg i znajdujacego się w rdzeniu kręgowym, aby monitorować, jak zmieniają się poziomy beta amyloidu wraz z porą dnia i nasileniem zmęczenia. Po kilku miesiącach od pierwszych testów, uczestnicy zostali poddani badaniom po raz kolejny, ale zmieniwszy pierwotne grupy. Dzięki temu można było z większą dokładnością wykryć zmiany poziom beta amyloidu w różnych warunkach.

Ustalono, że u osób pozbawionych snu ilość beta amyloidu jest o 25 do 30 proc. wyższa niż u ludzi, którzy mogli dobrze się wyspać. Po bezsennej nocy poziom wspomnianego białka odpowiadał temu, który jest odnotowywany u osób genetycznie predysponowanych do rozwoju Alzheimera.

Jakkolwiek pojedyncze nieprzespane noce nie przekładają się na ogólne wyższe ryzyko choroby Alzheimera, przedłużające się mogą oznaczać tak znaczne zwiększenie poziomu beta amyloidu, że ryzyko winduje.

O badaniach napisano w magazynie Annals of Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć