Strona głównaZdrowieBrak snu zwiększa ryzyko Alzheimera?

Brak snu zwiększa ryzyko Alzheimera?

Jeśli ciągle nie dosypiasz, grozi ci choroba Alzheimera. Chroniczny brak dobrego odpoczynku nocnego wiąże się ze wzrostem ilości białka charakterystycznego dla rozwoju tej choroby.
Brak snu zwiększa ryzyko Alzheimera? [Fot. Monkey Business - Fotolia.com] W mózgu, który nie odpoczywa dostatecznie, wytwarzana jest większa ilość białka o nazwie beta amyloid, które jest charakterystyczne dla , wyjaśniają uczeni z Washington University School of Medicine w St. Louis.

W ramach badań przeanalizowano dane ośmiu osób w wieku 30 - 60 lat, które nie miały problemów poznawczych i kłopotów ze snem. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech grup. Pierwsza miały sypiać bez żadnych środków nasennych, drugą pozbawiono nocnego snu, trzecia zaś otrzymała hydroksymaślan sodu, lek przepisywany przy (środek zwiększa sen wolnofalowy - głęboką fazę bez marzeń sennych, która jest niezbędna, by dobrze odpocząć). Każdą grupę monitorowano przez 36 godzin, od rana i po popołudnie następnego dnia.

Naukowcy co dwie godziny pobierali próbki płynu otaczającego mózg i znajdujacego się w rdzeniu kręgowym, aby monitorować, jak zmieniają się poziomy beta amyloidu wraz z porą dnia i nasileniem zmęczenia. Po kilku miesiącach od pierwszych testów, uczestnicy zostali poddani badaniom po raz kolejny, ale zmieniwszy pierwotne grupy. Dzięki temu można było z większą dokładnością wykryć zmiany poziom beta amyloidu w różnych warunkach.

Ustalono, że u osób pozbawionych snu ilość beta amyloidu jest o 25 do 30 proc. wyższa niż u ludzi, którzy mogli dobrze się wyspać. Po bezsennej nocy poziom wspomnianego białka odpowiadał temu, który jest odnotowywany u osób genetycznie predysponowanych do rozwoju Alzheimera.

Jakkolwiek pojedyncze nieprzespane noce nie przekładają się na ogólne wyższe ryzyko choroby Alzheimera, przedłużające się mogą oznaczać tak znaczne zwiększenie poziomu beta amyloidu, że ryzyko winduje.

O badaniach napisano w magazynie Annals of Neurology.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X