Strona głównaZdrowieAlkohol i papierosy skutecznie skrócą ci życie - o zdrowiu kobiet

Alkohol i papierosy skutecznie skrócą ci życie - o zdrowiu kobiet

Nadmiar alkoholu i papierosy w ostatnich latach przyczyniły się do zwiększenia częstości występowania niektórych chorób, takich jak zawałów serca i udarów mózgu. Szczególny wzrost problemów tego rodzaju zanotowano u kobiet. W niektórych obszarach panie mogą liczyć na uprzywilejowaną sytuację, w innych mają się gorzej niż panowie
Alkohol i papierosy skutecznie skrócą ci życie - o zdrowiu kobiet [© mariesacha - Fotolia.com] Wśród europejskich kobiet coraz częstsze są czynniki ryzyka uważane do niedawna za typowo męskie, takie jak nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Jednocześnie odnotowuje się u pań wzrost przypadków zawału serca skutkujacego śmiercią. Wśród czynników ryzyka, oprócz tych uznawanych za „typowo męskie", jak i , są lekceważenie problemów z układem krążenia oraz niezdrowy, tj. nieaktywny styl życia. Poza tym należy wziąć pod uwagę również czynniki niemodyfikowalne, np. wiek - wskaźniki śmierci z powodu choroby niedokrwiennej serca wśród starszych kobiet są nawet kilkadziesiąt razy wyższe niż wśród kobiet młodych.

Eksperci wskazują też, że panie zażywają więcej leków niż panowie - o około 20-30 proc. więcej, a także o około 40 proc. więcej suplementów. Ten fakt oraz to, że kobiety chętniej korzystają z opieki zdrowotnej, sprzyja różnicy w pań i panów, uważają badacze. Wydaje się, że kobiety są bardziej zdyscyplinowane w dbaniu o swoje zdrowie. Co więcej, ich duższe życie może również wynikać z czynników biologicznych, w tym genetycznych i hormonalnych.

Kobiety są bardziej narażone na takie dolegliwości, jak: lęk, depresja, nerwice i zaburzenia osobowości, a także otyłość, ponieważ panie są bardziej podatne na zmiany hormonalne w różnych etapach życia (ciąża, poród i ) oraz w większym stopniu dotyczy ich stres. Brak męża lub partnera, separacja lub rozwód, brak pracy lub emerytura - są podstawą większych problemów społecznych i ekonomicznych kobiet. Czynniki te najczęściej wpływają na wystąpienie zaburzeń i , przede wszystkim , oceniają badacze.

Jak wnioskują uczeni, ocena stanu zdrowia kobiet w Europie jest ogólnie dobra, choć zauważa się stopniowy wzrost różnic w tym zakresie pomiędzy określonymi regionami. Poza tym, najprawdopdoobniej w związku ze zmianami kulturowymi, odnotowuje się zwiększenie zagrażających zdrowiu pań czynników, które dotychczas charakteryzowały przede wszystkim mężczyzn.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy