Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna pomaga zachować masę mięśniową w czasie menopauzy

Aktywność fizyczna pomaga zachować masę mięśniową w czasie menopauzy

Kobiety po pięćdziesiątce doświadczają niekorzystnych zmian, jeśli chodzi o mięśnie szkieletowe. Dzięki ćwiczeniom jednak można skutecznie powstrzymać ten proces.
Aktywność fizyczna pomaga zachować masę mięśniową w czasie menopauzy [fot. StockSnap from Pixabay]
W okresie okołomenopauzalnym produkcja estrogenu słabnie. Utrata tego hormonu z kolei prowadzi do spadku masy mięśniowej. Aktywność fizyczna we wszystkich jej formach może jednak pomóc w zachowaniu w wieku średnim.
Wiedzieliśmy już, że estrogen odgrywa rolę w regulacji właściwości mięśni. Monitorując stan hormonalny, mierząc tkankę mięśni i biorąc pod uwagę starzenie się kobiet przechodzących menopauzę, pokazaliśmy, że spadek masy mięśniowej następuje już we wczesnym okresie pomenopauzalnym - mówi Hanna-Kaarina Juppi, autorka badań.
Wielkość mięśni mierzono w okresie okołomenopauzalnym oraz zaraz tuż po klimakterium. Średni wiek pań na początku testów wynosił 51 i pół roku, przeciętny czas trwania przejścia menopauzalnego z kolei - półtora roku. W tym czasie spadek masy mięśniowej wyniósł średnio jeden procent.
Taka zmiana nie wydaje się duża, ale znaczące jest to, że spadek następuje w krótkim czasie i może mieć wpływ na , ponieważ mięśnie są istotnymi regulatorami metabolizmu całego organizmu - wyjaśnia Juppi.
Jak się okazuje, aktywność fizyczna pomaga utrzymać masę mięśniowej w okresie . Kobiety, które były bardziej aktywne, miały więcej mięśni przed i po klimaketrium w porównaniu do mało ćwiczących uczestniczek. Wydaje się, że jakkolwiek menopauza sama w sobie zmniejsza masę mięśniową, pozostawanie w średnim wieku może pomóc kobietom spowolnić tę zmianę.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy