Strona głównaZdrowieAktywność fizyczna - skuteczny sposób na objawy menopauzy

Aktywność fizyczna - skuteczny sposób na objawy menopauzy

Zmagasz się z objawami menopauzy? Zacznij ćwiczyć - to skuteczna metoda na osłabienie objawów klimakterium, mówią eksperci.
Aktywność fizyczna - skuteczny sposób na objawy menopauzy [© Photographee.eu - Fotolia.com] Badacze z Liverpool John Moores University przekonują, że regularne ćwiczenia mogą być najlepszym sposobem na zwalczanie pewnych symptomów .

Ćwiczenia są na tyle efektywne, że wiele kobiet nie potrzebowałoby hormonalnej terapii zastępczej. Brytyjscy badacze informują, że panie, które codziennie podejmowały , mogły liczyć na zmniejszenie częstotliwości i intensywności uderzeń gorąca aż o dwie trzecie.

Ze statystyk wynika, że aż 80 procent kobiet w okresie menopauzy doświadcza nocnych potów lub . Objawy mogą być długotrwałe - uderzenia gorąca mogą występować nawet kilkanaście lat. Powszechnym sposobem zmniejszania tych symptomów jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej lub - w lżejszych przypadkach - zażywanie suplementów sojowych.

Pierwszy z wymienionych sposobów może być jednak szkodliwy, ponieważ przyjmowanie estrogenu i progesteronu może sprzyjać oraz i układem krążenia.

W badaniach wzięło udział 17 kobiet w wieku powyżej 52 lat. Część uczestniczek rozpoczęła 16-tygodniowy program ćwiczeń, część natomiast prowadziła dotychczasowe życie bez zmian. Aktywne fizyczne panie zaczynały od 30-minutwych treningów trzy razy w tygodniu i skończyły na ćwiczeniu przez 45 minut pięć razy w tygodniu. Aktywność obejmowała: , ćwiczenia na wioślarzu, bieżni, orbitreku, etc.

Okazało się, że sesje na siłowni spowodowały obniżenie tygodniowej ilości uderzeń gorąca z 64 to 23. Co więcej, objawy były zauważalnie słabsze. Jak można się było spodziewać, panie, które nie przystąpiły do programu ćwiczeń, doświadczyły zwiększenia ilości oraz intensywności uderzeń gorąca.
Kiedy natomiast badacze sztucznie wywoływali objawy menopauzy, odkryli, że ćwiczące uczestniczki mniej się pociły, miały mniejszy przepływ krwi w skórze i nie obniżył się u nich przepływ krwi w mózgu, co natomiast miało miejsce w przypadku pozostałych kobiet.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy