Strona głównaZdrowiePolacy 50+ aktywni fizycznie, ale nie wydają pieniędzy na sport strona 2 / 2

Polacy 50+ aktywni fizycznie, ale nie wydają pieniędzy na sport

strona 2 / 2


500 zł na sport

Blisko połowa Polaków w wieku 50+ w ciągu ostatniego roku nie poniosła żadnych wydatków związanych z aktywnością fizyczną. Wynika to przede wszystkim z dominacji form rekreacji, które nie wymagają żadnych zasobów, infrastruktury, ani sprzętu (, rower - często zakupiony dawno temu).

Prawie co trzeci badany na sport i inne aktywności przeznaczył w ciągu 12 miesięcy do 500 zł. Im starsi ankietowani, tym niższe deklarowane wydatki na sport i rekreację ruchową.

- To efekt posiadania przez najstarszych najmniejszych zasobów finansowych oraz wyboru prostszych, mniej wymagających dyscyplin, takich jak spacery, działka i gimnastyka w domu - mówi Anna Marszalik-Kraszewska. Najwyższe wydatki, ze względu na większe ceny oraz dostępność zajęć płatnych, sprzętu, sklepów i obiektów sportowych, ponoszą mieszkańcy dużych miast.

Lek - receptą na zdrowie


Lekarstwa są traktowane przez osoby w wieku 50+ jako jeden z najlepszych sposobów dbania o zdrowie. Ponad 61 proc. badanych bierze je często lub bardzo często, choć jednocześnie 11 proc. deklaruje, że nie robi tego nigdy. Częstotliwość przyjmowania medykamentów znacząco rośnie z wiekiem. Wśród sposobów na utrzymanie dobrego zdrowia badani wymieniają również zapewnienie odpowiedniej ilości snu (68,6 proc. wskazań) oraz zdrowe odżywianie (64,6 proc.), przy czym o dietę częściej dbają kobiety niż mężczyźni (70,4 proc. wobec 57,2 proc.). Stosunkowo niewielu respondentów (36 proc.) deklaruje, że ich dbałość o zdrowie przejawia się częstymi wizytami u lekarza. Co istotne, osoby aktywne fizycznie rzadziej odwiedzają lekarza i przyjmują mniej leków. Za to częściej dbają o odpowiednią ilość snu i zdrowe odżywianie.

fot. SB, Sposoby dbania o zdrowie - wykres

Zadowolenie z życia


77 proc. badanych jest , przy czym odsetek ten jest wyższy wśród osób niż u nieaktywnych (79 proc. wobec 65,5 proc.). - Osoby w wieku 50+, które są aktywne fizycznie, częściej deklarują zadowolenie z życia, lepiej oceniają swoją kondycję oraz korzystają ze „zdrowszych" sposobów dbania o siebie, a więc cieszą się lepszymi parametrami samopoczucia. Wskazuje to na powiązanie między rekreacją ruchową i sportem a ogólnym samopoczuciem psychicznym i zdrowiem - podsumowuje Anna Marszalik-Kraszewska z SilverWave. Poziom życiowej satysfakcji spada wraz z wiekiem. Wśród badanych między 50 a 59 rokiem życia zadowolenie deklaruje 81 proc., w grupie 60-69 - ponad 77 proc., a wśród osób 70+ - niecałe 71 proc.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy