Strona głównaZdrowieNie śpisz wystarczająco? Zachorujesz strona 2 / 2

Nie śpisz wystarczająco? Zachorujesz

strona 2 / 2

Nie śpisz wystarczająco? Zachorujesz
Co robimy w trakcie snu?

Istnieje wiele teorii na temat tego, ile godzin należy przesypiać w ciągu doby. Większość ekspertów radzi, by u dorosłego człowieka było to średnio 7,5 h na dobę. Dzieje się tak dlatego, że sen dzielimy na cztery fazy. Kiedy próbujemy zasnąć słabnie aktywność mózgu, a nasze ciało się uspokaja. Możemy wtedy czuć kołysanie bądź doświadczyć wrażenia spadania. Po około dziesięciu minutach rozpoczyna się faza pierwsza: mięśnie się rozluźniają, oczy przesuwają lekko w górę, a ciało szykuje się do głębszych faz snu.

Co ciekawe, jeśli wtedy spróbujemy wybudzić śpiącego, zapewne powie nam, że wcale nie . W drugiej fazie mózg stopniowo wyłącza świadomość, a wolne fale przeplatają się z szybkimi, co może czasem powodować wybudzenie. Podczas etapu trzeciego i czwartego rozpoczyna się tzw. sen wolnofalowy, w którym to oddech staje się rzadszy i bardziej regularny. Wtedy spada ciśnienie tętnicze, a organizm się regeneruje. Zaczynają goić się rany, gdyż przysadka mózgowa wydziela hormon wzrostu.

Po około 60-70 minutach fazy powtarzają się, ale w odwrotnej kolejności. Następnie pojawia się faza REM, podczas której mamy marzenia senne. Całość powtarzanego cyklu trwa 90 minut, dlatego też lekarze zawracają uwagę, że czas poświęcany na sen powinien być podzielny przez 1,5 h.

* * *

Co się dzieje, kiedy nie śpisz?
  • Po 24 godzinach drastycznie spada ilość glukozy w organizmie, reakcje na bodźce są spowolnione, a odporność obniżona. Zmniejsza się też umiejętność zapamiętywania – nawet o 50%;
  • Po 36 godzinach sprawność reakcji na bodźce spada do 20%, światło słoneczne zaczyna razić i jesteś bardziej skłonny do podjęcia ryzyka;
  • Po 48 godzinach zaczynają boleć mięśnie i stawy, to, co widzisz może być rozmazane. Organizm na przemian odczuwa zimno i gorąco, przestaje zamieniać cukier w energię, tylko w tłuszcz powodując przyrost masy ciała;

Tempur
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:44:16, 13-12-2012 bogus223a

    Myślę że to nie tak z tym snem jak pisze w artykule.
    Jak byłem młody to mogłem spać nawet 12 godzin po pracy a teraz jestem na emeryturze i starczy mi nie całe 5 godzin i jakoś leci.
  • 07:50:58, 14-12-2012 martok

    Cytat:
    bogus223a
    Myślę że to nie tak z tym snem jak pisze w artykule. (...) starczy mi nie całe 5 godzin i jakoś leci.

    Zgadzam się z Tobą. Z tym snem to musi być sprawa mocno indywidualna. Ja od zawsze sypiam przeważnie 5-6 godzin, rzadko więcej a często mniej. Czy mam z tym walczyć, skoro czuję się dobrze? Pamiętam zdanie pewnego lekarza, który powiedział, że tabletki nasenne powodują w organizmie większe szkody niż nieprzespana noc. Moja żona sypia po 9 godzin, a do mojego zdrowia jej daleko.

    I jeszcze co do tytułu tego opracowania: "Nie śpisz wystarczająco - zachorujesz". To jakaś oczywistość. Pewnie, że zachoruję. Ale zapewniam, że ci, co sypiają długo - też zachorują. Po prostu - każdy kiedyś zachoruje, czy śpi, czy nie śpi.

    Pozdrawiam - M
    *
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy