Strona głównaZdrowieJak wybrać psychoterapeutę strona 2 / 2

Jak wybrać psychoterapeutę

strona 2 / 2

Jak wybrać psychoterapeutę [© Gina Sanders - Fotolia.com]
Bądź też ostrożny

Z psychoterapeutami, którzy dużo prezentują się mediach takich jak telewizja czy ilustrowane magazyny, epatując swoim życiem rodzinnym czy wypowiadając się na tematy, w których nie są profesjonalistami. Co prawda tylko towarzystwa psychoanalityczne bardzo rygorystycznie formułują wymóg by psychoterapeuta był anonimowy, ale większość szkół psychoterapeutycznych podziela oczekiwanie pewnej powściągliwości w autoprezentacji.

Czy psychoterapeuta znany z telewizji albo mający całą ścianę certyfikatów i dyplomów będzie lepszy od nieznanego?

Niekoniecznie. Pewne badania wykazały, że często młodzi entuzjastyczni terapeuci osiągali lepsze rezultaty niż ich doświadczeni koledzy. Co więcej, jest wielu dobrych, a bardzo skromnie się prezentujących psychoterapeutów.

Czy psychoterapeuta z metropolii będzie lepszy od psychoterapeuty z prowincji?

Szkolą się w tych samych ośrodkach, więc prawdopodobnie jedynym czym się będą różnić to wysokością opłat za psychoterapię.

Zebrałeś informacje. Czas na działanie

Nawet polecany przez wielu ludzi i bardzo dobry terapeuta może nie być odpowiedni dla ciebie. Dlaczego? Podobnie jak jest z przyjaźniami. Możecie zwyczajnie do siebie nie pasować. Koniecznie przeprowadź rozmowę osobistą, sprawdź jak się z nim/nią czujesz. W końcu w terapii omawia się to co trudne i bolesne. Musisz więc mieć do terapeuty zaufanie.

Warto porozmawiać z więcej niż z jednym psychoterapeutą i wybrać tego, który ci najbardziej odpowiada. Najpierw porozmawiaj telefonicznie i przedstaw dlaczego poszukujesz pomocy. Zobacz jak się czujesz w rozmowie, czy ta osoba cię przyciąga czy też nie.

Jeśli reagujesz pozytywnie umów się na konsultację. Odpowiedz sobie na pytanie czy z tym terapeutą jesteś w stanie otwarcie rozmawiać o swoich sprawach. Czy cię słucha i rozumie. Czy masz wrażenie że pomaga ci dostrzec sprawy których wcześniej nie byłeś świadomy. Czy sprawia wrażenie mądrej osoby, która cię rozumie jako człowieka, a nie tylko przez pryzmat swojej teorii.

Po czym poznasz dobrego psychoterapeutę

To jakim człowiekiem jest psychoterapeuta jest ważniejsze od technik jakie stosuje. Jeśli jest człowiekiem szczęśliwym i zadowolonym z życia, jest szansa, że potrafi w tym pomóc pacjentowi. Dobry terapeuta jest życzliwy, zainteresowany Tobą i tym co Cię trapi. Szanuje Cię. Będzie odpowiadał na pytania dotyczące swojego przygotowania zawodowego i nie obrazi się, gdy go o to zapytasz. Jeśli trzeba, otwarcie powie Ci co myśli, także jeśli jest to sprzeczne z Twoimi oczekiwaniami. To od niego masz szansę dowiedzieć się jakia jest twoja sytuacja i jaki Ty jesteś, co nie zawsze może być przyjemne, ale jest niezbędne jeśli chcesz coś zmienić.

Jest normalnym, żywym człowiekiem, zachowującym się jak inni ludzie. Często po rozmowie z nim nabierzesz nadziei albo doznasz ulgi.

Czego dobry psychoterapeuta nie robi

Nie żąda wygórowanych stawek (zorientuj się jakie są średnie stawki w twoim miejscu zamieszkania). Jeśli akurat nie ma wolnych miejsc skieruje Cię do innego psychoterapeuty.

Nie obiecuje, że Cię na pewno wyleczy (w psychoterapii znacznie więcej zależy od pacjenta niż od psychoterapeuty). Nie próbuje Cię dopasować do swoich teorii czy ideologii, ani tym bardziej, religii. Nie narzuca ci światopoglądu. Nie proponuje kontaktów towarzyskich, biznesowych ani w żadnym wypadku, erotycznych. Nie oczekuje od Ciebie podziwu. Nie zaspokaja swoich potrzeb psychicznych Twoim kosztem. Nie demonstruje swojej prywatności przed Tobą. Nie poświęca się dla Ciebie. Nie pozwala sobą manipulować. Nie deprecjonuje Twojego poprzedniego psychoterapeuty.

Jak oceniać kompetencje psychoterapeuty

Certyfikat psychoterapeuty, lub jego ekwiwalent, jest właściwym dla tej profesji dokumentem stwierdzającym posiadanie kompetencji zawodowych. Ale możesz spotkać też dobrych psychoterapeutów- którzy nie mają certyfikatu. Dyplomy i tytuły naukowe są oczywiście cenne, ale nie gwarantują, że ktoś skutecznie prowadzi psychoterapię. Tytuły akademickie obrazują wysiłek włożony w karierę naukową, która jest czymś odmiennym od czasochłonnego nabywania doświadczenia psychoterapeutycznego.

Pytania, jakie możesz zadać psychoterapeucie
Jakie ukończył szkolenie w psychoterapii, gdzie, jak rozległe, w jakiej szkole psychoterapii. Czy przeszedł własną psychoterapię. Jakie studia ukończył. Czy i gdzie superwizuje swoją pracę. Do jakich profesjonalnych organizacji należy. Jakie ma przygotowanie do psychoterapii problemów z jakimi się zgłaszasz. Jak długo prowadzi psychoterapię. Jaki rodzaj psychoterapii proponuje i dlaczego.

Strony : 1 2
 

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:28:14, 15-07-2008 grazyna

    A moze ten temat? W filmach zawsze widac , jak pacjentka lub pacjent lezy na kanapce, a psychoterapeuta wałkuje go pytaniami sięgajacymi z odległej przeszłosci. Po kilku seansach , pacjent wychodzi z chudszym portfelem, ale bogatszy o rozmowy z psychoanalitykiem na temat jego osobowości. Czy sa rezultaty? Pewnie sie zdarzają!
  • 19:03:11, 15-07-2008 tadeusz50

    Zdarzają się co widac po mnie. Jak piszę na wielu wątkach jestem trzeżwym alkoholikiem od 7-iu lat. W procesie leczenia spotkałem wielu terapeutów związanych z problemem alkoholowym. Niestety wielu było zdecydowanie marnej jakości lub właściwie z zbyt małą praktyką. Wiele młodych tuż po studiach, wyjaśnienie w artykule. O jednym zdecydowanie mogę się wypowiedziec pozytywnie. Dzięki niemu tu i teraz jestem trzeżwy i mogę rozmawiać o swoim problemie.
  • 19:08:14, 15-07-2008 grazyna

    Tadeuszu , problemów tego typu nigdy nie miałam, ale miewam czasami trudności z rozwiązywaniem niektórych problemów, myślę, że to zależy na kogo sie trafi....tak jak z lekarzami, czesto sie mówi, że ta czy ina klinika jest dobra, a ja uważam, ze wszystko zależy od pojedynczego człowieka, tylko trzeba trafic na dobrego speca w swej dziedzinie. Czasami jeden patałach potrafi zepsuć opinię całej placówce medycznej....
  • 20:44:54, 12-08-2008 marion

    To prawda,że ważne jest, na KOGO sie trafi!
    Miałam szczęście i z bardzo głębokiej depresji (śmierć b. bliskiej osoby) "przeciagnęła mnie "na drugi brzeg, świetna profesjonalistka i........... człowiek ! /akademicka wiedza to za mało
  • 20:57:19, 12-08-2008 Malgorzata 50

    Najlepiej przystojnego
  • 21:22:07, 12-08-2008 ~gość: maja59

    Cytat:
    Malgorzata 50
    Najlepiej przystojnego
    I z poczuciem humoru, ale ładny może być
  • 21:25:43, 12-08-2008 tadeusz50

    Moje miłe tylko wszelkie romase są zabronione. Terapeuta traci pracę i prestiż
  • 21:33:08, 12-08-2008 elizka

    Dwóch psychoterapeutów stało na przystanku autobusowym
    -O,jedzie dwunastka!
    -Chciałbys o tym porozmawiać?


    Byłem u psychterapeuty.
    -No i już nie moczysz się w nocy?
    -Jeszcze tak,ale jestem z tego dumny.
  • 21:40:51, 12-08-2008 ~gość: maja59

    Opowiem Wam coś, dawno temu prowadziłam projekt na terenie szpitala nuropsychiatrycznego w Krakowie Kobierzynie. W czasie narady, której przewodniczył z urzędu, nie mający zresztą o sprawie zielonego pojęcia, dyrektor szpitala, paru krewkich panów skakało sobie go gardeł dyskutując o jakimś wyjątkowo ważkim problemie. W końcu umęczeni ucichli i wtedy dyrektor, psychiatra oczywiście z zawodu, podsumował dyskusję " wydaje mi się, że niektórzy z Panów powinni skonsultować się ze mną". Od tej pory wszystko szło jak po maśle, a ewentualne dyskusje odbywały się z szpitalnym ogrodzie.
    ... zobacz więcej
  • 21:55:10, 12-08-2008 tadeusz50

    maja59
    Podsumowując Twoją wypowiedż. Na tym forum potrzebny dyżur psychiatry-terapeuty i to całodobowy

Strony : 1 2 3 4 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy