Strona głównaZdrowieŁysienie młodych mężczyzn oznacza wyższe ryzyko chorób serca

Łysienie młodych mężczyzn oznacza wyższe ryzyko chorób serca

Wczesne łysienie u mężczyzn może oznaczać wyższe ryzyko chorób serca. Mężczyźni przedwcześnie siwiejący i z łysieniem androgenicznym powinni być dodatkowo monitorowani w zakresie choroby niedokrwiennej serca.
Łysienie młodych mężczyzn oznacza wyższe ryzyko chorób serca [Fot. Antonio Gravante - Fotolia.com] Łysienie typu męskiego i przedwczesne siwienie mogą oznaczać ponad pięciokrote ryzyko choroby serca przed ukończeniem 40 lat, mówią indyjscy badacze.

Częstość występowania choroby niedokrwiennej serca u młodych mężczyzn wzrasta, a nie można tego wytłumaczyć tradycyjnymi czynnikami ryzyka. Przedwczesne i androgeniczne (łysienie typu męskiego) korelują z wiekiem naczyniowym, niezależnie od wieku metrykalnego i są prawdopodobnymi czynnikami ryzyka , wyjaśniają autorzy badań z Instytutu Kardiologicznego i Centrum Badań Mehta w mieście Ahmedabad.

W ramach testów przeanalizowano dane medyczne 790 mężczyzn w wieku poniżej 40 lat z chorobą niedokrwienną serca oraz 1270 zdrowych mężczyzn w podobnym wieku. Po analizie schorzeń układu sercowo-naczyniowego za pomocą historii badań elektrokardiogramem, echokardiogramem, badań krwi i koronarografii, stwierdzono, że połowa mężczyzn z chorobą niedokrwienną serca miała siwe włosy. W grupie kontrolnej zaś tylko około jedna trzecia.
Obliczono też, że łysienie było związane ze wzrostem ryzyka choroby wieńcowej o 5,6 razy, a łysienie o 5,3 razy.

Mężczyźni przedwcześnie siwiejący i z łysieniem androgenicznym powinni być dodatkowo monitorowani w zakresie choroby niedokrwiennej serca, uważają autorzy. Wskazują również, że badanie wykazało związki między wczesną utratą włosów i siwieniem a problemami sercowo-naczyniowymi, ale związek przyczynowo-skutkowy musi zostać ustalony, zanim będzie się zalecało tym meżczyznom stosowanie .

Wyniki badań przedstawiono na dorocznym kongresie Indyjskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X