Strona głównaZdrowieĆwiczenia naprawiają szkody siedzącego trybu życia dla serca

Ćwiczenia naprawiają szkody siedzącego trybu życia dla serca

Aktywność w śdrednim wieku jest nam niezbędna, jeśli chcemy liczyć na dobre zdrowie. Jeden z najnowszych przykładów: dojrzałe wyćwiczone serce pozostaje sprawne.
Ćwiczenia naprawiają szkody siedzącego trybu życia dla serca  [Fot. Ljupco Smokovski - Fotolia.com] Ludzie poniżej 65 roku życia mają szanse na zachowania dobrego zdrowia serca, jeśli kilka razy w tygodniu będą podejmowali aktywność fizyczną.

W nowych badaniach uczonych z Texas Health Presbyterian Hospital i University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas wzięło udział ponad 60 osób w wieku 45-64 lata. Okazało się, że osoby z tej grupy wiekowej są w stanie zwalczać szkodliwe skutki siedzącego trybu życia dla serca, poprzez zaangażowanie w cztery do pięciu sesji treningowych tygodniowo.

Wszyscy uczestnicy na początku badań cieszyli się dobrym zdrowiem, choć prowadzili . Podzielono ich na dwie grupy, z których jedna wykonywałą cztery do pięciu razy w tygodniu umiarkowane do intensywnych , a druga praktykwoała jogę. Po dwóch latach ustalono, że serca badanych, którzy regularnie uprawiali sport, wykazało znaczną poprawę w porównaniu z sercem ludzi ćwiczących jedynie .

Sesje ćwiczeniowe nie były długie, trwały bowiem pół godziny, tyle jednak wystarczyło, by odnotować wzrost o 18 proc. maksymalny pobór tlenu podczas treningu i poprawę o ponad 25 proc. elastyczności lewej komory - tej, która pompuje bogatą w tlen krew do organizmu. Według autorów siedzący tryb życia może powodować usztywnienie tego obszaru serca, zwiększając ryzyko rozwoju .

Jak sądzą uczeni, dobre dla serca efekty można uzyskać jedynie poprzez relatywnie częsty wysiłek. Wcześniejsze testy, w ramach których ćwiczono dwa-trzy razy tygodniowo wykazały, że taka ilość treningów nie osłabia szkodliwych efektów siedzacego stylu życia.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Circulation.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy