Strona głównaChorobyŚwiatowa organizacja Zdrowia: alkohol odpowiada za 5 procent wszystkich zgonów

Światowa organizacja Zdrowia: alkohol odpowiada za 5 procent wszystkich zgonów

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO), ponad 3 miliony przypadków śmierci na całym świecie jest spowodowanych szkodliwym działaniem alkoholu.
Światowa organizacja Zdrowia: alkohol odpowiada za 5 procent wszystkich zgonów [Fot. zwiebackesser - Fotolia.com]
Badania naukowe nie dają pewnej, jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o możliwe dobroczynne działanie niewielkich ilości alkoholu na nasze zdrowie. Jego nadmiar jest zawsze szkodliwy - tu nie ma wątpliwości. Według WHO, aż jeden na dwadzieścia zgonów jest spowodowanych zbyt dużą ilością . Co istotne, znaczna większość (aż 75 proc.) przypadków utraty życia z powodu niewłaściwego picia alkoholu dotyczy mężczyzn.

Z raportu WHO na 2018 rok wynika, że aż 5 procent wszystkich śmierci ma przyczynę w postaci nadmiaru alkoholu, tz. jest skutkiem m. in. przemocy, urazów, zaburzeń psychicznych i takich chorób, jak rak oraz udar, wyjaśnia dr Tedros Adhanom Ghebreyesus z WHO.

Jak obliczono, 28 proc. zgonów spowodowanych alkoholem było skutkiem urazów, np. tych powstałych w wypadkach samochodowych, podczas bójek, albo samodzielnie wywoływanych, 21 proc. śmierci miało przyczynę w postaci zaburzeń pracy układu trawiennego, a 19 proc. wynikało z takich chorób, jak, , , czy inne problemy ze zdrowiem fizycznym.

Jakkolwiek ogólny trend picia „na umór" osłabł w ostatniej dekadzie, statystyki dotyczące wypadków i chorób spowodowanych piciem w Europie i obu Amerykach pozostaje bardzo wysoki. Szacuje się, że 237 milionów mężczyzn i 46 milionów kobiet doświadcza zaburzeń związanych z piciem alkoholu - najwyższy odsetek tych osób także odnotowuje się w Europie i Ameryce Północnej oraz Południowej.

Szacuje się, że alkohol serwuje sobie 2,3 mld ludzi na całym świecie, ponad połowa z nich mieszka w Europie, w którejś z Ameryk lub w obszarze zachodniego Pacyfiku. Najwyższa konsumpcja per capita odnotowywana jest w Europie.

Średnie dzienne spożycie alkoholu przez osoby, które go sobie w ogóle serwują, wynosi 33 gramów czystego etanolu, co odpowiada mniej więcej 2 kieliszkom (150 ml) wina, dużej (750 ml) butelce piwa lub dwóm kieliszkom (40 ml) wódki lub innego mocnego trunku.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:41:57, 23-09-2018 ~gość: 89.230.106.xxx

    Każdemu z czystym sercem mogę polecić dobry Ośrodek Terapii Uzależnień SYMPTOM www.uzalezniony.pl lub www.terapia-leczenie.pl albo też fajną alternatywę dla kogoś kto woli nie wychodzić z domu : Terapia przez Skype http://www.terapiaprzezinternet.com
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy