Strona głównaChorobyŚmiertelny zawał częstszy u osób, które nie ćwiczą

Śmiertelny zawał częstszy u osób, które nie ćwiczą

Aktywny tryb życia wiąże się z mniejszym ryzykiem natychmiastowej śmierć z powodu zawału serca, czytamy w czasopiśmie wydawanym przez European Society of Cardiology.
Śmiertelny zawał częstszy u osób, które nie ćwiczą [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Choroby serca są główną przyczyną zgonów na całym świecie, a ich profilaktyka priorytetem służby zdrowia. Jak wiadomo, pomaga powstrzymać choroby serca i nagłe zgony. Teraz sprawdzono, czy aktywność i siedzący tryb życia wpływają bezpośrednio na przebieg .

Uczeni przejrzeli dane z 10 europejskich badań z udziałem kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Oceniono związek między poziomem aktywności a ryzykiem śmierci z powodu zawału serca (natychmiastowej lub w ciągu 28 dni od zdarzenia). Pod uwagę wzięto też: wiek, płeć, obecność , poziom ciśnienia krwi, choroby serca w rodzinie, palenie papierosów, wskaźnik masy ciała, poziom we krwi, ilość spożywanego alkoholu i status społeczno-ekonomiczny.

Jak ustalono, wyższy poziom aktywności fizycznej wiązał się z niższym ryzykiem śmierci z powodu zawału. Pacjenci, którzy regularnie ćwiczyli w sposób umiarkowany lub intensywny, mieli odpowiednio o 33 proc. i 45 proc. niższe ryzyko natychmiastowej śmierci w wyniku zawału w porównaniu z osobami prowadzącymi siedzący tryb życia. Prawdopodobieństwo śmierci w ciągu 28 dni po zawale też było u nich niższe odpowiednio o 36 i 28 proc.

- Nawet niewielka aktywność fizyczna w czasie wolnym może być korzystna w przypadku zawałów serca - uważa dr Kim Wadt Hansen, współautor badań. Lekarze dodają, że ich ustalenia są kolejnym dowodem na wartość cotygodniowej aktywności fizycznej.

Zgodnie z wytycznymi, zdrowi ludzie dorośli powinni poświęcać co najmniej 150 minut tygodniowo na umiarkowaną intensywność lub 75 minut tygodniowo na wysiłek intensywny.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy