Strona głównaZdrowieŻyjemy coraz dłużej i zdrowiej, choć niektóre choroby pozostają niezwyciężone

Żyjemy coraz dłużej i zdrowiej, choć niektóre choroby pozostają niezwyciężone

Szacuje się, że długość naszego życia będzie wzrastała w stałym tempie: zyskujemy średnio niż trzy miesiące każdego roku. Jakkolwiek jakość życia sędziwych lat ulega poprawie, walka z niektórymi chorobami ciągle jest daleka od wygranej.
Żyjemy coraz dłużej i zdrowiej, choć niektóre choroby pozostają niezwyciężone rośnie. Przy czym kobiety startują z innego poziomu - żyją przeciętnie sześć do siedmiu lat dłużej niż mężczyźni. Dane te dotyczą nie tylko krajów rozwiniętych, ale także rozwijających się, a nawet wielu z krajów najsłabiej rozwiniętych, choć średni czas życia może być w nich znacznie niższy. Teraz misją nauki jest połączenie coraz bardziej zaawansowanego wieku z dobrym stanem zdrowia.

Starszy wiek przynosi dość szczególne choroby, niektóre z nich częściej rozwijają się wraz ze wzrostem długości życia, a o innych niemal się nie słyszy. Dziś można leczyć różnego typu nowotwory, , choroby neurodegeneracyjne, a także łagodzić efekty i upośledzenia słuchu oraz wzroku. W walce z tymi chorobami lekarze poczynili ogromne postępy, tak że zaczyna się mówić nawet o medycynie regeneracyjnej.

Z drugiej strony, eksperci zdają sobie sprawę, że stoi przed nimi jeszcze wiele wyzwań. Rozpoznanie i wielu nowotworów ciągle stanowi jedynie nieco odsuwany w czasie wyrok śmierci. Lekarze zwracają uwagę na fakt, że problemy zdrowotne tego rodzaju oddziałują nie tylko na pacjentów, ale i jakość życia członków ich rodzin.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pięćdziesięciolatek uważany był za starca, dziś to niemal wiek średni. Jak podkreślają badacze, jednymi z głównych wyzwań współczesnych społeczeństw są przeformułowanie definicji wieku średniego, zmiana postrzegania ludzi w wieku pięćdziesięciu kilku i sześćdziesięciu kilku lat, a także systemowe umożliwienie im prewencji chorób, na które ze względu na wiek są bardziej narażeni.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy