Strona głównaZdrowieŻycie z rozrusznikiem serca: podróż

Życie z rozrusznikiem serca: podróż

Rosnąca z roku na rok liczba pacjentów ze wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi sprawia, że coraz więcej osób szuka informacji, jak przygotować się do podróży i na co zwracać uwagę będąc już na wakacjach. Tylko w 2009 r. wszczepiono w Polsce prawie 35 tysięcy rozruszników, stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów.
Już przygotowując się do wyjazdu należy zasięgnąć porady u swojego lekarza prosząc o wskazanie miejsc, w których w trakcie podróży można uzyskać fachową pomoc. Dr Stefan Karczmarewicz, kardiolog – ekspert z firmy Medtronic Poland zaznacza, że podróżny powinien bezwzględnie pamiętać o zabraniu ze sobą karty identyfikacji urządzenia wraz z wydrukiem aktualnie zaprogramowanych parametrów.

Zanim jednak wyjedziemy warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi użycia wykrywaczy metalu. U osób z wszczepionymi stymulatorami serca lub kardiowerterami-defibrylatorami zaleca się kontrolę bez wykrywaczy, gdyż mogą one zasygnalizować obecność urządzenia. Niewskazana jest kontrola z użyciem ręcznego wykrywacza metalu. Jednak, jeśli już do niej dochodzi należy pamiętać, że wykrywacz nie może znajdować się bezpośrednio nad urządzeniem, a czas ekspozycji urządzenia na wykrywacz metalu nie może być dłuższy niż 1-2 sekundy z częstotliwością raz na 10 sekund.

- Na lotnisku podczas kontroli pokażmy kartę urządzenia i poprośmy o ręczną kontrolę, bez używania wykrywacza metalu - radzi doktor Karczmarewicz. Ponadto wchodząc do instytucji, w których są zainstalowane bramki np. do muzeów czy galerii – przejdźmy nie zatrzymując się w obszarze ich oddziaływania.

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo i komfort w podróży zależą od wcześniejszego przygotowania. Należy zadbać, aby mieć przy sobie:
  • informacje, włącznie z danymi dotyczącymi ustawionych parametrów, zawierającą wyjaśnienie, jak postępować z osobą ze wszczepionym stymulatorem lub kardiowerterem-defibrylatorem w przypadkach nagłych;
  • plan na wypadek np. powtarzających się wyładowań lub złego samopoczucia – sprawdźmy, gdzie w miejscu do którego jedziemy jest ośrodek, w którym możemy liczyć na pomoc oraz z kim się kontaktować w nagłych przypadkach;
  • informacje na temat innych służb ratunkowych, jeśli jesteśmy z daleka od ośrodka kardiologicznego, które pomogą nam w uzyskaniu pomocy.
Dobrze jest poinformować współtowarzyszy podróży o wszczepionym urządzeniu i przekazać im co powinni wiedzieć i zrobić, jeśli doznamy wyładowania wysokoenergetycznego.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy