Strona głównaZdrowieŻycie w Polsce niezdrowe dla psychiki

Życie w Polsce niezdrowe dla psychiki

Polacy są powszechnie przekonani o szkodliwym wpływie warunków życia w Polsce na zdrowie psychiczne obywateli – wynika z sondażu CBOS. Szczególnie często wyrażają je osoby znajdujące się w trudnym położeniu społecznym, a więc najgorzej sytuowane i najbardziej krytycznie oceniające swoje warunki materialne. Głównie pracownicy administracyjno-biurowi, robotnicy wykwalifikowani, emeryci oraz bezrobotni.
Życie w Polsce niezdrowe dla psychiki Opinie, że warunki życia w Polsce są szkodliwe dla zdrowia psychicznego ludzi i zwiększają ryzyko zachorowania na wyraża 70% Polaków, w tym niemal jedna czwarta (23%) nie ma co do tego wątpliwości. Z opinią tą nie zgadza się jedynie co piąty ankietowany (21%), natomiast co jedenasty (9%) nie ma wyrobionego zdania na ten temat. Przekonanie o szkodliwych dla zdrowia psychicznego warunkach życia w Polsce wyrażane jest jednak nieco rzadziej niż w 2008 roku.

Za czynnik najbardziej zagrażający zdrowiu psychicznemu badani tradycyjnie już uznali (65% wskazań, od 2008 roku wzrost o 3 punkty). Na drugiej pozycji w tej klasyfikacji znalazło się i narkotyków (48%, wzrost o 2 punkty). Często, choć istotnie rzadziej niż cztery lata wcześniej, wskazywano w tym kontekście na kryzys rodziny (46%, spadek o 7 punktów) oraz biedę (30%, spadek o 7 punktów).

Obecnie według mniej więcej co piątego respondenta zagrożenie zdrowia psychicznego łączy się ze złą jakością stosunków międzyludzkich (22%, wzrost o 5 punktów) oraz z niepewnością jutra (19%, spadek o 5 punktów), a zdaniem co szóstego – ze zbyt szybkim tempem życia (16%, spadek o 4 punkty). Pozostałe zagrożenia, w tym złe warunki mieszkaniowe, konkurencja, utrudniony dostęp do usług medycznych, zagrożenie przestępczością, korupcja, nadmierna swoboda obyczajowa, hałas oraz zanieczyszczenie środowiska naturalnego, uznawane są – podobnie jak dotychczas – za zdecydowanie mniej istotne.

Aż 86% dorosłych przynajmniej od czasu do czasu bywa zdenerwowanych i rozdrażnionych, w tym ponad jedna trzecia doznaje tego rodzaju uczuć często lub bardzo często. Niemal trzy czwarte badanych (71%) odczuwa znużenie i zniechęcenie (w tym mniej więcej jedna czwarta doświadcza tych uczuć co najmniej często), a dwie trzecie (68%) – ma poczucie bezradności (w tym co piąty miewa je często lub bardzo często). Niemal trzy piąte respondentów (58%) przyznaje, że od czasu do czasu ogarnia ich wściekłość (w przypadku co siódmego zdarza się to co najmniej często), a nieco ponad połowa (54%, w tym co dziewiąty często) bywa w depresji. Sześciu na stu badanych miewa myśli samobójcze.

Mimo że Polacy dość powszechnie doznają negatywnych uczuć i emocji, wynikających z różnego rodzaju doświadczeń codziennego życia, zdecydowana większość (84%) wyraża satysfakcję z własnego zdrowia psychicznego. Co jednak symptomatyczne, jedynie niespełna co trzeci badany (30%) jest w tym względzie bardzo zadowolony. Stan swojego zdrowia psychicznego jako taki sobie – ani dobry, ani zły – określa co siódmy ankietowany (14%), a jedynie co setny (1%) jest nim zaniepokojony.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy