Strona głównaZdrowieZwierzęta doskonałymi terapeutami dla każdego

Zwierzęta doskonałymi terapeutami dla każdego

Nie tylko mali pacjenci czerpią korzyści z terapii ze zwierzętami, choć powszechnie się ją stosuje w przypadku chorób dzieci, jest godna polecenia chorym w każdym wieku.
Terapia ze zwierzętami jest wspomagającą techniką leczenia, w ramach której interakcja między pacjentem a zwierzęciem ma wpływ na poprawę stanu zdrowia u chorego. Już w 1859 roku Florence Nightingale, słynna angielska pielęgniarka i działaczka społeczna, napisała, że niewielkie zwierzę domowe „jest często doskonałym towarzyszem dla chorych, szczególnie dla osób cierpiących na choroby przewlekłe".

Nawet samo posiadanie zwierzęcia okazało się być korzystne. Opieka nad psem jest związana z niższym ryzykiem ataku serca i zwiększeniem przeżycia jednego roku po wystąpieniu tej choroby. Poza tym starsi właściciele zwierząt domowych chadzają znacznie częściej i więcej, dłużej zostają mobilni i rzadziej korzystają z wizyt u lekarza.

Nie chodzi tylko oto, że właściciele zwierząt mają jednocześnie oddanego towarzysza, okazało się np., że mówienie do swojego pupila wiąże się z niższym tętnem. W domach opieki obecność zwierzaka sprawia, że pensjonariusze rzadziej potrzebują leków, doświadczają poprawy funkcjonowania fizycznego oraz poprawy parametrów życiowych, także pacjenci cierpiący na demencję. Wykaz korzyści z posiadania pupila obejmuje zmniejszenie uczucia samotności i objawów depresji oraz wzrost zaangażowania, dobrego samopoczucia, apetytu i interakcji społecznych.

To brzmi jak panaceum. Ale co jest przyczyną tych pozytywnych skutków zdrowotnych?

Fot. GGZ badań nad starzeniem się wynika, że zwierzę ma wpływ na wytwarzanie hormonów, które oddziałują na nastrój. Uczeni z University of Missouri - Columbia prowadzą obecnie badania w tej dziedzinie sugerując, że zmiany hormonalne, które naturalnie występują podczas interakcji ludzi i psów, mogą pomóc w radzeniu sobie z depresją i niektórymi zaburzeniami związanymi ze stresem. Wstępne wyniki pokazują, że kilka minut głaskania pies skłania do uwolnienia pewnej ilości hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie u ludzi, w tym serotoniny, prolaktyny i oksytocyny. Ponadto powoduje obniżenie poziomu hormonu stresu, kortyzolu, związku odpowiedzialne za regulację apetytu.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy