Strona głównaZdrowieZwiększony poziom hormonu stresu zaburza pamięć

Zwiększony poziom hormonu stresu zaburza pamięć

Stres może osłabiać pamięci krótkotrwałą u osób starszych.
Zwiększony poziom hormonu stresu zaburza pamięć [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Wysoki poziom - naturalnego hormonu w naszym ciele, którego ilość wzrasta, gdy odczuwamy stres - może prowadzić do zaników pamięci u seniorów.

Krótkoterminowy wzrost kortyzolu ma kluczowe znaczenie dla przeżycia. Pomaga nam reagować na życiowe wyzwania, sprawiając, że stajemy się bardziej czujni i zdolni do szybkiego, konstruktywnego myślenia. Jednak nadmiernie wysokie lub przedłużające się skoki kortyzolu - co ma miejsce, gdy doświadczamy długotrwałego - mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji, które, obejmują m. in. problemy z trawieniem, , przyrost masy ciała i .

Teraz powiązano podwyższone ilości kortyzolu ze stopniową utratą synaps w korze przedczołowej, regionie mózgu odpowiedzialnym za krótkotrwałą. Synapsy to połączenia, które pomagają przetwarzać, przechowywać i przywoływać informacje. Gdy się starzejemy zaś, częsta i długotrwała ekspozycja na kortyzol może powodować ich kurczenie się i zanikanie.

Wcześniej podobne efekty kortyzolu odnotowano w innych obszarach starzejącego się mózgu, teraz zaś pokazano, że zaburza on funkcjonowanie kory przedczołowej.

Wszystko to oznacza, że można powstrzymać osłabienie pamięci krótkotrwałej lub zapobiec mu dzięki leczeniu obniżającemu poziom kortyzolu. Szczególnie pomocne może to być u osób o wysokim poziomie wspomnianego hormonu, takich jak ludzie w depresji czy ci, którzy doświadczają powtarzającego się, bądź długotrwałego stresu z powodu traumatycznych wydarzeń życiowych, takich jak śmierć ukochanej osoby.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy