Strona głównaZdrowieŻurawina pomocna na infekcje dróg moczowych

Żurawina pomocna na infekcje dróg moczowych

Co czwarta kobieta cierpi na dolegliwości związane z infekcjami dróg moczowych. Występują one u kobiet blisko ośmiokrotnie częściej niż u mężczyzn. Na szczęście współczesna medycyna potrafi sobie poradzić z tą przypadłością.
Żurawina pomocna na infekcje dróg moczowych [© Denira - Fotolia.com] Bakterie wywołujące infekcje dróg moczowych mają do pokonania w przypadku kobiet krótszą drogę z cewki moczowej do pęcherza. U mężczyzn ta droga jest dłuższa i z tego powodu infekcje dróg moczowych zdecydowanie ich oszczędzają. Zdecydowaną większość infekcji dróg moczowych wywołują bakterie Escherichia coli.

Bakterie te występują z reguły w jelicie grubym, choć zdarza się także, że wędrują z odbytu do wylotu cewki moczowej a potem dalej do pęcherza. Jeśli tam panują korzystne dla nich warunki osiadają na ściankach pęcherza i rozmnażają się wywołując stany zapalne lub nawet zakażenie. Takie zjawiska chorobotwórcze mogą także występować na pozostałym odcinku układu moczowego. Stanom zapalnym z kolei sprzyja uszkodzenie dróg moczowych, kamienie moczowe, wady anatomiczne, stężony mocz oraz nieodpowiednia dieta.

Choroba ta objawia się silnym parciem na pęcherz, uczuciem pieczenia i kłucia, wydalaniem jedynie niewielkich ilości moczu, a w skrajnych przypadkach obecnością krwi w moczu. Zakażenie najczęściej następuje w czasie kąpieli w zakażonej wodzie (basen, rzeka, jezioro, itp.), w wyniku przeziębienia dolnych partii ciała oraz w trakcie trwania stosunku płciowego. W przypadku zapalenia pęcherza prawdziwie dobroczynne efekty przynosi stosowanie żurawiny.

Niestety w naszej szerokości geograficznej zaledwie przez kilka miesięcy roku możemy cieszyć się świeżymi owocami i warzywami. Rekompensujemy sobie ich brak mrożonkami. Tak też jest w przypadku żurawiny, która dostępna jest jako świeży owoc zaledwie przez kilka miesięcy. A przecież te małe czerwone kuleczki, najczęściej kojarzone w Polsce są jako doskonałe uzupełnienie dla pieczonego mięsa, czy dodatek do francuskiego sera Brie, a ponadto działają zbawiennie w przypadku wielu popularnych schorzeń. Do niedawna niedoceniany w Polsce owoc, od lat stanowi ważny składnik diety w Europie Zachodniej i Ameryce.

Zawarte w żurawinie substancje mają dobroczynne właściwości szczególnie dla kobiet. Zapobiegają przykrym i coraz częstszym obecnie zapaleniom pęcherza dzięki obecności proantocyjanin, kwasu chinonowego, witaminy C i fruktozy. Połączenie tych składników sprawia, że bakterie nie mogą rozwijać się wewnątrz dróg moczowych, blokowane jest także ich osadzanie się na ściankach błon wyściełających moczowody.

Dodatkowym działaniem żurawiny jest wzmocnienie odporności organizmu na choroby żołądka i dwunastnicy wywołane Helicobakter Pylori. Właśnie te profilaktyczne i lecznicze właściwości połączone z orzeźwiającym, lekko kwaśnawym smakiem podbiły serca kucharzy na całym świecie i sprawiły, że żurawina coraz częściej obecna jest w nowoczesnej diecie.

Żeby dostarczyć organizmowi profilaktycznej dawki zawartych w żurawinie proantocyjanów, witaminy C, kwasu chinonowego, czy fruktozy należałoby zjeść, co najmniej kilogram żurawiny w postaci konfitury. Podobnie ciężko jest wyobrazić sobie picie codziennie litra wysokosłodzonego soku do sporządzania koktajli. Aby rozwiązać ten problem i jednocześnie umożliwić korzystanie z dobroczynnych właściwości tego owocu niezależnie od pory roku, naukowcy opracowali metodę produkcji ekstraktu ze świeżych owoców żurawiny.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:59:46, 29-04-2021 Adam64plus

    Żurawina jest świetna, ale przy zakażaniu układu moczowego czasem nie wystarcza. Jestem wielkim fanem naturalnych produktów i gdy dopadło mnie zakażenie stosowałem Ginjal Urit. Oprócz żurawiny zawiera on liście rozmarynu, ziele damiana, korzeń żeń-szenia oraz owoce czarnego bzu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy