Strona głównaZdrowieŻucie gumy może skutkować... znaczną utratą na wadze

Żucie gumy może skutkować... znaczną utratą na wadze

Lekarze ostrzegają przed nadmiernymi ilościami sorbitolu, słodzika szeroko stosowanego w produktach „bezcukrowych", takich jak guma do żucia i niektóre słodycze.
Żucie gumy może skutkować... znaczną utratą na wadze [fot. athree23 from Pixabay]
Sorbitol ma właściwości przeczyszczające i jest słabo wchłaniany przez jelito cienkie. Odkryto, że substancja ta może mieć związek z przewlekłą biegunką, bólami brzucha i znaczną utratą wagi.

Do takich wniosków skłoniła lekarzy analiza nawyków żywieniowych dwojga pacjentów. Jedna pacjentka żuła duże ilości gumy - łącznie przyjmowała 18-20g sorbitolu na dobę (jeden listek zawiera około 1,25g sorbitolu). Druga osoba deklarowała, że żuje 20 listków gumy bez cukru i zjada do 200 g słodyczy dziennie - to wszystko zaś zawiera w sumie około 30 g sorbitolu.

Kiedy pacjenci ci zaczęli stosować dietę bez wspomnianej substancji, ustąpiła, znów normalnie się wypróżniali i zyskali na wadze.

Ponieważ możliwe skutki uboczne są zwykle efektem nagromadzenia sorbitolu w organizmie, a występuje on w niewielkich dawkach w konkretnych produktach, konsumenci mogą nie być świadomi jego działania przeczyszczającego i nie dostrzegać związku z problemami żołądkowo-jelitowymi.

Większa sumaryczna dawka tego związku może powodować nie tylko przewlekłą biegunkę i dolegliwości jelitowe, ale także znaczną niezamierzoną utratę wagi (około 20 proc. zwykłej masy ciała). Niewyjaśnione powinno więc obejmować szczegółową analizę diety z uwzględnieniem produktów z sorbitolem, mówią lekarze.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy