Strona g³ównaZdrowie¬ród³o m³odo¶ci - intensywny trening interwa³owy (HIIT)

¬ród³o m³odo¶ci - intensywny trening interwa³owy (HIIT)

Trening interwa³owy o wysokiej intensywno¶ci (High-intensity interval training, HIIT) to technika, w ramach której wykonuje siê naprzemiennie w krótkich seriach æwiczenia aerobowe i takie, które cechuj± siê nisk± intensywno¶ci±. Okazuje siê, ¿e taki zestaw aktywno¶ci jest wyj±tkowo skuteczny w powstrzymywaniu starzenia siê.
¬ród³o m³odo¶ci - intensywny trening interwa³owy (HIIT) [© drubig-photo - Fotolia.com]
Korzy¶ci z HIIT jest wiele. Jedna z g³ównych to lepsze samopoczucie i ochrona przed wieloma ró¿nymi chorobami. Poza tym taka technika jest uwa¿ana za ciekawsz± i ³atwiej jest siê jej trzymaæ ni¿ æwiczeñ, które s± postrzegane jako nudne. Odkryto równie¿, ¿e treningi tego rodzaju to prawdziwy eliksir m³odo¶ci, skutkuj± znacznym zahamowaniem procesu starzenia siê.

Wed³ug badañ przeprowadzonych przez ekspertów s³ynnej Mayo Clinic, æwiczenia HIIT to doskona³y sposób na powstrzymanie staro¶ci. Korzystne efekty z treningów tego rodzaju odnotowano u osób z ka¿dej grupy wiekowej, ale w przypadku ludzi starszych, czyli po 65 roku ¿ycia, by³y one szczególnie znacz±ce.

Jak odkryto, niektóre zwi±zane z wiekiem zaburzenia w obrêbie komórek miê¶niowych zosta³y odwrócone. Wydawa³o siê, ¿e HIIT zmieni³y DNA komórki w taki sposób, ¿e zwiêkszy³a siê zdolno¶æ miê¶ni do wytwarzania energii. Spowodowa³o to te¿ wzrost nowych miê¶ni, pomagaj±c powstrzymaæ , która nastêpuje w ramach procesu .

Takie zmiany by³y najbardziej widoczne u ludzi powy¿ej 65 roku ¿ycia, znacznie jaskrawiej ni¿ u ludzi poni¿ej 30 roku ¿ycia, którzy wykonali te same treningi. Co ciekawe, seniorzy, którzy po¶wiêcali dwa razy wiêcej czasu na wysi³ek, ale by³a to aktywno¶æ umiarkowana, czynili niewielkie postêpy w zakresie poprawy sprawno¶ci fizycznej.

Jak podkre¶laj± eksperci, trening interwa³owy nie wymaga specjalnego szkolenia ani sprzêtu. Wystarczy jogging (czy szybki chód) naprzemiennie z chodzeniem w tempie spacerowym, aby poprawiæ wydolno¶æ tlenow±, si³ê nóg i ci¶nienie krwi.

Je¶li chodzi o aktywno¶æ aerobow±, mo¿e to byæ szybki chód na bie¿ni, , , etc. Przyk³adowy trening mo¿e obejmowaæ: piêciominutow± rozgrzewkê i naprzemiennie jedn± minuta æwiczeñ o wysokiej intensywno¶ci oraz dwie minuty przez 15 minut. Ca³± seriê nale¿y zakoñczyæ cool down, czyli sch³adzaniem, czy „wyciszeniem organizmu", tj. aktywno¶ci± o coraz ni¿szej intensywno¶ci.

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Akademia Pe³ni ¯ycia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy