Strona głównaZdrowieZobacz, dlaczego stres wpędzi cię w otyłość

Zobacz, dlaczego stres wpędzi cię w otyłość

Wysoki poziom kortyzolu, hormonu stresu, szczególnie, gdy utrzymuje się w nocy, może wywoływać przybieranie na wadze.
Zobacz, dlaczego stres wpędzi cię w otyłość [Fot. vpardi - Fotolia.com] Większy poziom utrzymujący się w godzinach wieczornych i nocnych, intensyfikuje powstawanie tłuszczu. Jeżeli weęc pracujesz na zmiany, często latasz samolotami na dłuższe odległości, bądź cierpisz na przewlekły , możesz mieć duże kłopoty z .

Kortyzol jest hormonem wytwarzanym przez nadnercza w stresującej sytuacji naprężenia. Jego produkcja powoduje podwyższenie poziomów i cukru we krwi. W normalnych warunkach, poziom kortyzolu jest różny w zależności od pory dnia, najwyższy odnotowuje się ranem, a najniższy około trzeciej w nocy. Większa dawka kortyzolu ranem wiąże się ze zwiększeniem energii do działania w porze budzenia się.

Poza naturalnym rytmem dobowym jednak na ilość kortyzolu ma wpływ poziom aktywność fizycznej, a także doświadczany stres. Jeśli dawka hormonu zwiększa się z tych przyczyn wieczorem, zaburzony zostaje zdrowy cykl.

Jak wyjaśniają uczeni ze Stanford University, zmiany poziomu kortyzolu w zależności od pory dnia mają wpływ na naszą wagę. Większe ilości hormonu w późnych godzinach prowadzą do zwiększenia ilości komórek .

W ramach badań sprawdzono, jakie oddziaływanie na prekursorowe komórki tłuszczu ma zwiększenie ilości kortyzolu przez cztery dni. Okazało się, że pod wpływem wspomnianego hormonu dojrzewanie tych komórek zostało zintensyfikowane, jeżeli jego poziom był utrzymywany na niskim poziomie przez okres krótszy niż 12 godziny. Im dłużej więc ilość kortyzolu pozostawała zbyt wysoka, tym więcej tworzyło się komórek tkanki tłuszczowej.

Wyniki sugerują, że jeśli ktoś doświadcza chronicznego stresu może też obserwować znaczny przyrost masy ciała.

Badania opisano w magazynie Cell Metabolism.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy