Strona głównaZdrowieZnów nadchodzą upały. Jak uniknąć odwodnienia?

Znów nadchodzą upały. Jak uniknąć odwodnienia?

Ponownie trzeba się będzie zmierzyć z wysokimi temperaturami. Gdy słupek rtęci wzrasta, trzeba zachować szczególną czujność, by się nie odwodnić.
Znów nadchodzą upały. Jak uniknąć odwodnienia? [fot. rawpixel z Pixabay]
Pierwszą oznaką jest oczywiście uczucie pragnienia. Oznacza ono, że straciło się co najmniej 1 proc. wody z organizmu. Problem polega na tym, że ten mechanizm alarmowania nie zawsze działa i nie jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować. Jakie są jeszcze objawy?

Trzeba obserwować kolor moczu. Ciemna uryna jest bardziej skondensowana, co wskazuje na mniejszą ilość płynów w organizmie. Mocz powinien mieć bladą, słomkową barwę. Poza tym warto zważyć się o poranku, niższa masa ciała - jeśli oczywiście nie stosujesz diety, aby schudnąć - może oznaczać ubytek płynów. Co więcej, odwodnienie może skutkować bólem głowy, poczuciem , wzrostem tętna, , zaburzeniami .

Odwodnienie sprzyja hipertermii, czyli nadmiernej temperaturze ciała, która jest bardzo groźna dla organizmu. Może skutkować , obrzękami, omdleniami, i wyczerpaniem.

Osoby starsze są szczególnie narażone na odwodnienie i hipertermię. Ich wewnętrzny system chłodzenia nie działa tak dobrze, jak u ludzi młodszych. Jeśli występują zawroty głowy lub uczucie oszołomienia, a skóra robi się lepka, to są to oznaki przegrzania. Trzeba wówczas szybko przenieść się w cień, unieść nieco stopy i napić się wody.

Jak radzą eksperci, najłatwiej uniknąć odwodnienia, często pijąc płyny w ciągu dnia. Oczywiście, najlepsza jest woda, której smak można wbogacić mietąi cytryną. Nie poleca się napojów alkoholowych lub z kofeiną, bo one mają efekt moczopędny i przez to traci się więcej płynów.

Czy można przesadzić z nawadnianiem się? Tak, nie warto „wlewać" w siebie wielu litrów wody, a raczej wypijać po szklance napoju co jakiś czas. Zbyt duża ilość płynów w organizmie może oznaczać hiponatremię, czyli niedobór sodu we krwi, co skutkuje nudnościami, osłabieniem, bólem głowy, drżeniem, a w przy znacznym obniżeniu tego pierwiastka także zatrzymaniem akcji serca i śmiercią.

Przeczytaj także


Udar cieplny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Udar cieplny (porażenie cieplne, udar słoneczny) to nazwa stanu jaki występuje w wyniku przegrzania. Może do niego dojść w wyniku zbyt długiego wystawiania się na oddziaływanie wysokiej temperatury otoczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć