Strona głównaZdrowieZmniejszenie ilości cukru w jedzeniu zmniejszy obciążenie poważnymi chorobami

Zmniejszenie ilości cukru w jedzeniu zmniejszy obciążenie poważnymi chorobami

Ograniczenie o 20 proc. ilości cukru w produktach spożywczych i o 40 proc. w napojach może zapobiec niemal 2,5 milionom zdarzeń sercowo-naczyniowych (takich jak udary, zawały serca, zatrzymanie akcji serca), a także zmniejszyć o pół miliona zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych i o 750 tys. przypadki cukrzycy w USA.
Zmniejszenie ilości cukru w jedzeniu zmniejszy obciążenie poważnymi chorobami [fot. Igor Ovsyannykov from Pixabay]
Uczeni z różnych amerykańskich placówek opracowali model symulujący wpływ polityki ograniczenia cukru proponowanej przez Narodową Inicjatywę Redukcji Soli i Cukru (National Salt and Sugar Reduction Initiative, NSSRI) na zdrowie, gospodarkę i równość społeczną.

NSSRI prowadzi politykę, której celem jest dobrowolne zobowiązanie się przemysłu spożywczego do stopniowej zmiany składu słodkich produktów.
Zmniejszenie zawartości cukru w produktach spożywczych i napojach będzie miało większy wpływ na zdrowie Amerykanów niż inne inicjatywy, których celem jest ograniczenie cukru, takie jak: podatek od , oznaczanie dodanej zawartości cukru lub zakaz sprzedawania słodkich napojów w szkołach - mówi dr Siyi Shangguan.
Naukowcy obliczyli, że polityka NSSRI stałaby się opłacalna po sześciu latach i doprowadziła do oszczędności w opiece zdrowotnej po dziewięciu latach. Mogłaby również zmniejszyć dysproporcje między lepiej sytuowanymi Amerykanami i tymi o niższych dochodach oraz słabszym wykształceniu.

Jedzenie słodkich produktów i napojów ma silny związek z otyłością i chorobami, takimi jak i choroby układu krążenia, które są główną przyczyną śmierci w USA. Statystycznie niemal jeden na dwóch mieszkańców USA cierpi na , przy czym osoby o niższych dochodach są nieproporcjonalnie obciążone tymi dolegliwościami.

- Cukier jest jednym z najpowszechniejszych dodatków w żywności, które można zmniejszyć do rozsądnych ilości. Nasze odkrycia sugerują, że czas na wdrożenie krajowego programu dobrowolnego zmniejszenia ilości cukru, które mogą skutkować znaczną poprawą zdrowia, zmniejszyć dysproporcje zdrowotne i ograniczyć wydatki na opiekę zdrowotną w mniej niż dekadę - mówi dr Dariush Mozaffarian, z Tufts University.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy