Strona głównaZdrowieZmniejsz kaloryczność diety. Dłużej unikniesz chorób związanych z wiekiem

Zmniejsz kaloryczność diety. Dłużej unikniesz chorób związanych z wiekiem

Ograniczenie kaloryczności codziennej diety pomoże zmniejszyć ryzyko rozwoju związanych z wiekiem chorób. Wszystko dlatego, że pozwoli to na uchronienie organizmu przed uszkodzeniami ze strony produktów ubocznych powstających w procesie zamiany pożywienia w energię.
Zmniejsz kaloryczność diety. Dłużej unikniesz chorób związanych z wiekiem [Fot. Ekaterina - Fotolia.com] Zaobserwowano, że zmniejszenie codziennej dawki kalorii sprawia, że temperatura ciała staje się niższa i metabolizm zwalnia, co chroni organizm przed ubocznymi szkodliwymi efektami wywoływanymi procesami metabolicznymi.

Uboczne produkty metabolizmu wywołują utlenianie, co jest związane z wyższym ryzykiem rozwoju wielu różnych chorób, takich jak: nowotwory, , czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Zmniejszenie kaloryczności codziennego menu powinno być znaczące, choć nie musi być drastyczne, by dawały efekty. Obniżenie dawki kalorii o 15 proc. prowadzi do zmniejszenia wagi i ogranicza .

W przypadku ludzi młodych szybszy metabolizm umożliwia łatwiejsze zachowanie szczupłej sylwetki, wraz z wiekiem jednak spowalnia i trudniej jest utrzymać odpowiednią wagę. Taki mechanizm ma jednak określony biologiczny cel, tzn. pozwala spowalniać procesy .

Przebieg metabolizmu wiąże się z uwalnianiem wolnych rodników, reaktywnych cząsteczek, które, gdy ulegają nagromadzeniu, skutkują stresem oksydacyjnym i przyczyniają się do niszczenia DNA, co z czasem prowadzi do rozmaitych chorób. Jakkolwiek z wiekiem sama przemiana materii zwalnia, to jednak równocześnie słabnie produkcja enzymów, które neutralizują wolne rodniki, w efekcie łatwiej o ich znaczną kumulację i rozwój związanych ze starszym wiekiem chorób.

Jak się okazuje, jest jednak sposób na osłabienie tempa gromadzenia się wolnych rodników: kilkunastoprocentowe zmniejszenie klaoryczności codziennej diety w dojrzałym i starszym wieku prowadzi do zmniejszenia prawdopodobieństwa zaburzeń skutkujących chorobami wieku starszego.

W badaniach wzięły udział 53 osoby w różnym wieku. Przez dwa lata uczestnicy stosowali dietę o kaloryczności o 15 proc. niższej niż dotychczas. Okazało się, że w ciągu tego okresu nie tylko stracili średnio 8 kg na wadze, ale też odnotowano u nich wolniejszy i mniej objawów stresu oksydacyjnego.

Jak sądzą autorzy badań, mniej energetyczna dieta może uchronić przed wieloma niebezpiecznymi dla życia chorobami i zwiększyć szanse na długowieczność.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy