Strona głównaZdrowieZmiany pory posiłków mogą zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej

Zmiany pory posiłków mogą zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej

Niewielkie zmiany godziny jedzenia śniadania i kolacji mogą zmniejszyć tkankę tłuszczową.
Zmiany pory posiłków mogą zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej [fot. Bella H. from Pixabay]
Sprawdzono wpływ zmiany pory posiłków na ilość przyjmowanego pokarmu, skład ciała i markery ryzyka oraz .

Na University of Surrey przeprowadzono eksperyment dotyczący oddziaływania pór jedzenia na skład ciała. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, jedna opóźniła śniadanie o 90 minut i jadła obiad 90 minut wcześniej, pozostała z kolei nie zmieniła godzin posiłków. Nie wprowadzono żadnych ograniczeń dotyczących rodzaju jedzonych produktów.

Odkryto, że osoby, które zmieniły , straciły średnio ponad dwa razy więcej tkanki tłuszczowej niż ludzie z grupy kontrolnej. Jak się wydaje, jedzenie w ograniczonym czasie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

Co ciekawe, uczestnicy jedzący o odmiennych porach, jedli ogólnie mniej niż grupa kontrolna. Ponad połowa tych pierwszych uznała, że działo się tak z powodu zmniejszonego , zmniejszonych możliwości jedzenia przez dłuższy czas lub ograniczenia podjadania (zwłaszcza wieczorami).

- Niewielkie zmiany w naszych porach posiłków mogą przynieść korzyści naszemu organizmowi. Redukcja tkanki tłuszczowej zmniejsza ryzyko i powiązanych chorób, więc ma istotne znaczenie dla poprawy ogólnego stanu zdrowia - mówi dr Jonathan Johnston, autor badań.

- Zaobserwowaliśmy równocześnie, że diety tego rodzaju są trudne do przestrzegania i mogą kolidować z życiem rodzinnym i społecznym. Stąd musimy upewnić się, że będą dostatecznie elastyczne i lepiej dostosowane do prawdziwego życia - dodaje dr Johnston.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy