Strona głównaZdrowieZmiana diety lub rytmu dobowego wpływa na tkankę tłuszczową

Zmiana diety lub rytmu dobowego wpływa na tkankę tłuszczową

Zmiana nawyków żywieniowych lub zmiana zegara dobowego może mieć niekorzystny wpływ na tkankę tłuszczową.
Zmiana diety lub rytmu dobowego wpływa na tkankę tłuszczową [fot. Lala Iréne Randrianasolo from Pixabay]
Zdrowa tkanka tłuszczowa dostarcza , wspomaga wzrost komórek, chroni narządy i utrzymuje ciepło ciała. Naukowcy odkryli, że dieta dobrej jakości i spożywana o odpowiednich porach jest ważna dla utrzymania zdrowego tłuszczu.

Komórki progenitorowe adipocytów dojrzewają do adipocytów - zdrowych komórek tłuszczowych, które tworzą naszą tkankę tłuszczową przechowującą energię w postaci tłuszczu. Naukowcy odkryli, że komórki progenitorowe adipocytów codziennie się namnażają w ciągu 24-godzinnego cyklu dobowego, jeśli je się posiłki o odpowiednich porach.
Kiedy karmiliśmy myszy dietą wysokotłuszczową, zwiększało to namnażanie się preadipocytów i niszczyło to ich rytm powstawania. Przewidujemy, że w ciągu naszego życia te 24-godzinne zmiany w proliferacji tych komórek są naprawdę ważne dla utrzymania zdrowego tłuszczu - mówi dr Kristin Eckel-Mahan, autorka badań.
Zaburzenie i jedzenie diety wysokotłuszczowej z czasem zmniejszy ilość zdrowych komórek tłuszczowych, a takie zakłócenie może być trudne do odwrócenia. Taki ubytek zakłóca magazynowanie tłuszczu i może sprawić, że nadmiar lipidów przeniesie się do innych narządów, takich jak wątroba i mięśnie, z kolei tłuszcz w tych obszarach może prowadzić do i .

- W idealnym świecie każdy utrzymywałby standardowy cykl snu i czuwania i nie jadłby w nieodpowiednich porach dnia, np. tuż przed snem lub wczesnym rankiem. Powinno się również unikać diet wysokotłuszczowych, które niszczą proliferację naszych preadipocytów. Dobowy zegar jest ważny, jeśli chodzi o nasz zdrowy tłuszcz i musimy go chronić w jak największym stopniu - mówi dr Aleix Ribas-Latre, współautor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć