Strona głównaZdrowieZłego samopoczucia nie zrzucaj na wiek. Od ciebie zależy wiecej niż myślisz

Złego samopoczucia nie zrzucaj na wiek. Od ciebie zależy wiecej niż myślisz

Im bardziej się starzejemy, tym częściej narzekamy na zdrowie. Prawdą jest, że w szóstej i kolejnej dekadzie życia ryzyko rozwoju rozmaitych chorób wzrasta, niemniej jednak nie oznacza to, że jesteśmy zdani na kiepskie samopoczucie.
Złego samopoczucia nie zrzucaj na wiek. Od ciebie zależy wiecej niż myślisz [© highwaystarz - Fotolia.com] Wiele zależy od naszego wyposażenia genetycznego. Co wiecej, wyższe ryzyko określonych chorób nasila się wraz ze starzeniem się organizmu. Nie ma co jednak poddawać się biologii - w dużej mierze stan naszego zdrowia ma związek z tym, jak się „prowadzimy". Styl życia, w tym dieta oraz poziom aktywności fizycznej, nierzadko jest decydujacy dla samopoczucia.

Nie wszystko zależy od DNA, przekonują geriatrzy z Włoskiej Federacji Medycyny Geriatrycznej (Federazione Italiana Medicina Geriatria, Fimeg). Sposób odżywiania się i poziom mają szczególne znaczenie dla zdrowia.

Pojawienie się chorób w starszym wieku w 66 procentach zależy od jedzonej żywności i prowadzonego stylu życia, a tylko w 33 procentach z patologii zapisanych w kodzie, wyjaśniają eksperci. Genom zawiera zapis o tym, jacy będziemy. W większości przypadków jest on dobry i daje duże szanse zdrowe starzenie się, jednak wybory dokonywane w codziennym życiu mają silne przełożenie na to, jak wygląda jesień życia.

Ogólnie rzecz ujmując, na początku naszej życiowej drogi mamy podobne szanse na dobre starzenie się, wskazują badacze z Fimeg. Jednakże kolejne lata są decydujące dla kształtu starości. Na podstawie stylu życia można z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć, czy starszy wiek danej osoby będzie się dawał we znaki poprzez osłabienie, zmniejszenie , , etc.

Podobnie jak ekonomiści, którzy twierdzą, że na emeryturę trzeba odkładać od młodych lat, geriatrzy radzą, by podjąć profilaktykę i w razie potrzeby odpowiednie leczenie, jeśli chce się mieć duże szanse na zdrową . Słabość czy kruchość w starszym wieku oznacza wysokie ryzyko niepełnosprawności. Osłabieni seniorzy na przestrzeni kilku miesięcy do kilku lat cechują się co najmniej sześćdziesięcioprocentowym ryzykiem hospitalizacji, przeniesienia się do domu opieki, a nawet śmierci.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy