Strona głównaZdrowieZłamanie biodra może skutkować śmiercią...

Złamanie biodra może skutkować śmiercią...

U starszych kobiet i mężczyzn, którzy złamali biodro, ryzyko śmierci w ciągu trzech pierwszych miesięcy po zdarzeniu, było pięć do ośmiu razy wyższe niż u zdrowych seniorów, wynika z nowych belgijskich badań.
I mimo, że śmiertelność po złamaniu szyjki kości udowej zmniejsza się znacznie w ciągu pierwszych dwóch lat po zdarzeniu, prawdopodobieństwo to nigdy nie wraca do poziomu notowanego u osób w podobnym wieku, które nie doświadczyły złamania.

- Złamanie szyjki kości udowej jest poważnym ciosem dla organizmu - mówi doktor Elton Strauss, ortopeda z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku. Jak wyjaśnia Strauss, głównym problem nie jest odbudowanie się złamanych kości, ale żniwo, jakie zbiera ta dolegliwość u osób starszych. - W istocie jest to zarówno kwestia układu kostnego starszego pacjenta, jak i współwystępujących dolegliwości. Poza tym, takie złamanie wiąże się z silnym szokiem psychicznym - dodaje Strauss.

W badaniu kierowanym przez Patricka Haentjensa ze Szpitala Uniwersyteckiego w Brukseli przeanalizowano 22 testów, w których wzięło udział ponad 578.000 kobiet i 17 badań, w których uczestniczyło ponad 154.000 mężczyzn ze złamanym biodrem. Wszyscy uczestnicy badania mieli ponad pięćdziesiąt lat.

Naukowcy odkryli, że u starszych kobiet, które doświadczyły złamania szyjki kości udowej, ryzyko śmierci w pierwszych trzech miesiącach po zdarzeniu było nieco ponad 50 procent większe, u mężczyzn zaś prawie 80 procent większe ryzyko śmierci w tym czasie.

Prawdopodobieństwo zgonu rosło wprost proporcjonalnie do wieku pacjenta. Dla 80-letniej kobiety ze złamaniem szyjki kości udowej, zwiększone ryzyko zgonu wynosiło o 8 więcej procent w ciągu roku i o 22 procent więcej w ciągu 10 lat w porównaniu z rówieśniczkami, które nie doznały złamania.

W przypadku 80-letni mężczyzn ryzyko zgonu w okresie jednego roku było wyższe o 18 procent, a o 26 procent w ciągu pięciu lat, w porównaniu z mężczyznami, którzy nie złamali biodra.

Wyniki badań zostały opublikowane w marcowym wydaniu magazynu Annals of Internal Medicine

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X