Senior.pl - aktywni w każdym wieku

Strona głównaZdrowieZłamanie biodra może skutkować śmiercią...

Złamanie biodra może skutkować śmiercią...

U starszych kobiet i mężczyzn, którzy złamali biodro, ryzyko śmierci w ciągu trzech pierwszych miesięcy po zdarzeniu, było pięć do ośmiu razy wyższe niż u zdrowych seniorów, wynika z nowych belgijskich badań.
I mimo, że śmiertelność po złamaniu szyjki kości udowej zmniejsza się znacznie w ciągu pierwszych dwóch lat po zdarzeniu, prawdopodobieństwo to nigdy nie wraca do poziomu notowanego u osób w podobnym wieku, które nie doświadczyły złamania.

- Złamanie szyjki kości udowej jest poważnym ciosem dla organizmu - mówi doktor Elton Strauss, ortopeda z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku. Jak wyjaśnia Strauss, głównym problem nie jest odbudowanie się złamanych kości, ale żniwo, jakie zbiera ta dolegliwość u osób starszych. - W istocie jest to zarówno kwestia układu kostnego starszego pacjenta, jak i współwystępujących dolegliwości. Poza tym, takie złamanie wiąże się z silnym szokiem psychicznym - dodaje Strauss.

W badaniu kierowanym przez Patricka Haentjensa ze Szpitala Uniwersyteckiego w Brukseli przeanalizowano 22 testów, w których wzięło udział ponad 578.000 kobiet i 17 badań, w których uczestniczyło ponad 154.000 mężczyzn ze złamanym biodrem. Wszyscy uczestnicy badania mieli ponad pięćdziesiąt lat.

Naukowcy odkryli, że u starszych kobiet, które doświadczyły złamania szyjki kości udowej, ryzyko śmierci w pierwszych trzech miesiącach po zdarzeniu było nieco ponad 50 procent większe, u mężczyzn zaś prawie 80 procent większe ryzyko śmierci w tym czasie.

Prawdopodobieństwo zgonu rosło wprost proporcjonalnie do wieku pacjenta. Dla 80-letniej kobiety ze złamaniem szyjki kości udowej, zwiększone ryzyko zgonu wynosiło o 8 więcej procent w ciągu roku i o 22 procent więcej w ciągu 10 lat w porównaniu z rówieśniczkami, które nie doznały złamania.

W przypadku 80-letni mężczyzn ryzyko zgonu w okresie jednego roku było wyższe o 18 procent, a o 26 procent w ciągu pięciu lat, w porównaniu z mężczyznami, którzy nie złamali biodra.

Wyniki badań zostały opublikowane w marcowym wydaniu magazynu Annals of Internal Medicine

Zobacz także

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

DZIEWIĘĆ + SZEŚĆ =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Użytkownicy senior.pl pytają

 • Helena 59:

  Ziarniniak naczyniowy ropiejący

  Witam!Mam na lewym podudziu nogi  ZIARNINIAK NACZYNIOWY ROPIEJĄCY wiem to ponieważ przy usunięciu właściwie przy wyłuskaniu przez hirurga poprano mi do badań.Ani dermatolog ani hirurg nie pomogli mi pozbyć się tego skutecznie wyłuskano w jednym miejscu to jest bardzo uciażliwe swędzi boli czerwienie... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Kosciol.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • eGospodarka.pl
 • Sluchowisko.net
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X