Strona głównaZdrowieZioło kudzu - środek na alkoholizm?

Zioło kudzu - środek na alkoholizm?

Ekstrakt z chińskiego zioła kudzu znacznie zmniejsza chęć sięgnięcia o napoje wyskokowe i może być przydatny w leczeniu alkoholizmu oraz ograniczania upijania się, wynika z nowego badania przeprowadzonego przez uczonych z McLean Hospital i Harvard Medical School.
fot. Carroll, Jan - U.S. Fish & Wildlife Service, PDSkładniki zawarte w korzeniu kudzu mogą zmniejszyć spożycie alkoholu i to bez skutków ubocznych. Konieczne są dalsze badania, ale już teraz wiadomo, że zioło stanowi lek, który może przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia .

Uczeni sprawdzili czy główne składniki korzenia kudzu, izoflawony o nazwie pueraryny, oddziałują na redukcję spożycia alkoholu.

Do oceny skuteczności zioła wybrano właśnie puerarynę, ponieważ jest uważana za składnik działający prozdrowotnie. W Chinach stosuje się ją w leczeniu m. in. , zawału serca i . Pueraryna ma niewiele skutków ubocznych i nie wykazuje żadnej z aktywności estrogenowej, dzięki czemu jest bezpieczny dla kobiet.

W badaniu wzięło udział 10 kobiet i mężczyzn, wszyscy uczestnicy mieli nieco powyżej dwudziestu lat i regularnie, co tydzień spożywali alkohol. W placówce badawczej zaaranżowano pokój z telewizorem, odtwarzaczem DVD, rozkładanym krzesłem i innymi udogodnieniami. Quasi mieszkanie zostało także zaopatrzone w lodówkę pełną napojów bezalkoholowych i ulubionego piwa danego uczestnika.

Na początkowej, 90-minutowej sesji, uczestnicy mogli wypić do sześciu piw, następnie podano im puerarynę lub placebo i poproszono, by zażywali otrzymane specyfiki przez kolejny tydzień. Sesje powtarzano co siedem dni. Po czterech tygodniach odnotowano, że osoby biorące puerarynę wypijały znacznie mniej niż na początku. Uczestnicy zażywający ziołowy ekstrakt wypijali średnio 2,4 piwa podczas gdy wcześniej raczyli się przeciętnie 3,5 piwami podczas sesji.

- Pueraryna nie powoduje całkowitego odstawienia alkoholu, ale zniechęca do nadmiernego picia, co stanowi obiecujący efekt w walce z alkoholizmem - mówią autorzy badań.

Wyniki badania opublikowano w magazynie Drug and Alcohol Dependence.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy