Strona głównaZdrowieZioła w walce ze stresem

Zioła w walce ze stresem

Żyć zdrowo to także ograniczać poziom stresu. Często słyszymy tę zasadę od lekarzy różnych specjalności, jednak czasem właśnie takie stwierdzenie jest dla nas… stresujące. Bowiem rada okazuje się być bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do zastosowania.
Zioła w walce ze stresem Sytuacje, które powodują (zwłaszcza długotrwałe) napięcie nerwowe mają negatywny wpływ na wiele stref naszego życia – od samooceny, po relacje z otoczeniem, od samopoczucia po szeroko rozumiane zdrowie psychiczne. Zbyt długo trwający stan stresu prowadzi także do zaburzeń somatycznych takich jak wyczerpanie, przewlekłe zmęczenie, podwyższone ciśnienie krwi, obniżona odporność organizmu, bezsenność i wiele innych dolegliwości.

Według badania CBOS ze stycznia 2011 roku aż 42% Polaków przyznaje, że często odczuwa zdenerwowanie. Przy czym znacznie łatwiej jest nam zauważyć i nazwać fizyczne objawy stresu (drażliwość, trzęsienie się rąk, uczucie zimna lub gorąca etc.) niż wskazać źródło problemu – bowiem wydaje się nieodłączną częścią współczesnego świata.

Mimo tak dużego odsetka Polaków narażonych na częste lub długotrwałe sytuacje stresowe, niechętnie zwracamy się z takimi problemami do lekarzy specjalistów, czy sięgamy po środki uspokajające. „Choroby duszy” w dalszym ciągu są traktowane znacznie gorzej niż te dotyczące ciała, dlatego nie rozmawiamy o nich nawet z najbliższymi, a na propozycję pójścia do specjalisty często reagujemy wręcz agresją.

Badania wskazują, że do względnie akceptowanych metod poprawy sytuacji związanej z długotrwałym stresem należą preparaty ziołowe – od przysłowiowej herbatki z melisy, po coraz szersza gamę opartych na naturalnych składnikach leków o działaniu uspakajającym lub pomagających zasnąć. W skład preparatów uspokajających wchodzą między innymi kozłek lekarski, melisa, , szyszki chmielu czy . W powszechnej opinii ziołowy, naturalny skład leku oznacza bezpieczeństwo stosowania, brak skutków ubocznych i interakcji z innymi przyjmowanymi lekami. Po ziołowe preparaty uspakajające sięgają najczęściej kobiety, szczególnie w wieku 40-50 lat.

Należy jednak pamiętać, że – wbrew obiegowym opiniom – ziołowy wcale nie musi oznaczać „nieszkodliwy”, zwłaszcza gdy cierpimy także na inne dolegliwości lub przyjmujemy inne leki. Dlatego najlepiej nie rozpoczynać kuracji na własną rękę, tylko poszukać rady u lekarza lub farmaceuty.

Nie bójmy się też wizyty u specjalisty w poradni zdrowia psychicznego. Ważne jest także, by o problemach wiedzieli najbliżsi, pomoże to uniknąć niepotrzebnych (i dodatkowo stresujących) konfliktów.

Jatalog konsumencki: zobacz i oceń

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy