Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: żankiel na stany zapalne i kaszel

Zioła w służbie zdrowiu: żankiel na stany zapalne i kaszel

Żankiel (Prunella vulgaris) to wieloletnia roślina z rodziny Apiaceae, która rośnie w lasach w całej Europie, Azji i Afryce. Jest stosowana w łagodnych stanach zapalnych i zaparciach, kaszlu oraz zapaleniu oskrzeli.
Zioła w służbie zdrowiu: żankiel na stany zapalne i kaszel [fot. Annette Meyer from Pixabay]
Zastosowanie

Wymienione poniżej zastosowania zioła oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub ograniczonych w swym zakresie badaniach. Skuteczność często nie została gruntownie przetestowana na ludziach, podobnie jak bezpieczeństwo, więc nie należy podejmować samodzielnych decyzji o rozpoczęciu terapii. Przyjmowanie preparatu zawsze należy skonsultować ze specjalistą.

Roślina wykazuje działanie przeciwgrzybicze, przeciwutleniające, przeciwwirusowe. Badano też jej skuteczność w infekcjach ucha, wysypce atopowej i i odkryto, że może pomóc w tych dolegliwościach.

Jeśli chodzi o jej tradycyjne używanie, wykorzystywano ją na: zapalenie oskrzeli, kaszel (hamowanie lub rozluźnienie śluzu), , , zapalenie płuc, zaburzenia nerwowe, rany.

Dawkowanie

W przypadku osób w wieku powyżej 18 lat rekomendowana dawka to cztery do sześciu gramów suszonej rośliny. Nie zaleca się przyjmowania zioła przez dzieci.

Bezpieczeństwo

Żankiel nie jest zalecany w przypadku alergii lub nadwrażliwości na niego - odnotowano wysypkę skórną u niektórych ludzi po zażyciu tego zioła

Należy ostrożnie stosować roślinę u osób przyjmujących leki obniżające ciśnienie krwi lub leki moczopędne. Podobnie uważać powinni ludzie z problemami żołądkowo-jelitowymi ze względu na ryzyko rozstroju żołądka, , wymiotów i podrażnienia.

Żankiel może nasilać działanie leków przeciwgrzybiczych, przeciwutleniających, przeciwretrowirusowych, przeciwwirusowych, moczopędnych i obniżających ciśnienie krwi. Może też intensyfikować działanie leków rozrzedzających śluz.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy