Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu - tojad na artretyzm, nerwobóle i choroby skórne

Zioła w służbie zdrowiu - tojad na artretyzm, nerwobóle i choroby skórne

Tojad, inaczej Aconitum, to zioło z rodziny jaskrowatych tradycyjnie stosowane w łagodzeniu rozmaitych dolegliwościach. Słowo „aconitum" pochodzi od greckiego słowa „akone", tj. „skalisty" lub „urwisty", co nawiązuje do typu obszaru, w którym tojad rośnie. Zioło od dawna stosowane było w medycynie chińskiej. Najpopularniejsze jego zastosowanie związane jest z artretyzmem, nerwobólami i chorobami skóry.
Tojad © Fotolyse - Fotolia.comTojad cechuje się silną toksycznością, ale bulwiaste korzenie są stosowane w medycynie tradycyjnej. Był używany w bardzo małych dawkach w leczeniu neuralgii (nerwobóle), rwy kulszowej, reumatyzmu. Zioło jest również składnikiem preparatów homeopatycznych stosowanych przy objawach przeziębienia i grypy, kołataniu serca , ostrej choroby zapalnej. Jego skuteczność jednak nie została naukowo udowodniona.

Tradycyjne zastosowanie

Wymieniona poniżej zastosowania zioła oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub ograniczonych w swym zakresie badaniach. Skuteczność często nie została gruntownie przetestowana na ludziach, podobnie jak bezpieczeństwo, więc nie należy podejmować samodzielnych decyzji o rozpoczęciu terapii. Przyjmowanie preparatu zawsze należy skonsultować ze specjalistą.

Tojad może być pomocny przy następujących dolegliwościach: zakażenia bakteryjne, zakażenia wirusowe, astma, niepokój, zapalenie stawów, wodobrzusze, zapalenie oskrzeli, siniaki, rak, katalepsja, problemy z ośrodkowym układem nerwowym, ospa, cholera, przewlekły ból krzyża, drgawki, kaszel, zapalenie pęcherza moczowego, łupież, denga, depresja, cukrzyca, biegunka, czerwonka, stan przedrzucawkowy, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie przełyku gorączka, rzeżączka (STD), dna moczanowa , wypadanie włosów, bóle głowy, choroby serca, krwawienia, hemoroidy, zapalenie wątroby, choroba Hodgkina, nadciśnienie tętnicze, stany zapalne jamy ustnej i gardła, grypa, bezsenność, bóle stawów, zapalenie krtani, zapalenie opon mózgowych, zaburzenia miesiączkowania, migrena, zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, bóle mięśni , sztywność karku, zapalenie nerek, nerwoból, zaburzenia neurologiczne, zapalenie ucha środkowego, zapalenie otrzewnej, krztusiec (koklusz), zapalenie opłucnej, zapalenie płuc, wzmożone pragnienie, choroby układu oddechowego , reumatoidalne zapalenie stawów, rwa kulszowa, zaburzenia pigmentacji skóry, zaburzenia snu, zaburzenia węchu, problemy z kręgosłupem, pocenie się, zapalenie migdałków, ból zęba, nerwoból nerwu trójdzielnego, gruźlica, zatrzymanie moczu, zawroty głowy.

Dawkowanie

Nie ma stuprocentowo sprawdzonych bezpiecznych i skutecznych dawek tojadu . Stosowanie u dzieci nie jest zalecane. Niektórzy eksperci rekomendują jedną do pięciu kropli nalewki z świeżych liści doustnie cztery razy dziennie na złagodzenie bólu.

Bezpieczeństwo

Zaleca się dużą ostrożność w zażywaniu tojadu, ponieważ może być niebezpieczny ze względu na działanie toksyczne.

Preparat może powodować zbyt niskie ciśnienie krwi, nieregularne tętno, zaburzenia rytmu serca (zmiany rytmu serca), lub blok serca pierwszego stopnia. Zatrucia tojadem mogą powodować długotrwałą repolaryzację mięśnia sercowego, co prowadzi do wyzwalane tachyarytmii komorowych, w tym tachykardii komorowej (przyspieszenia czynności serca) i migotania komór. Po zażyciu tojadu odnotowano również: nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, biegunkę, skurcze mięśni, dyskomfort zamostkowy, zawroty głowy, ataksję (utratę koordynacji), parestezję (zmienione czucie), "sztywność " twarzy, tułowia i kończyn, drgawki kloniczne, śpiączkę, leukocytozę (wysoka liczba białych krwinek), zaburzenia widzenia, omdlenia, pobudzenie, hiperwentylację, trudności w oddychaniu.

Ponieważ tojad obniża poziom cukru we krwi, nie należy go stosować wraz z innymi lekami o takim działaniu.

Tojad jest przeciwwskazany u pacjentów z chorobą wieńcową, zaburzeniami czynności serca, arytmią. Nie jest też rekomendowany pacjentom z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, wrzodami żołądka lub dwunastnicy, zapaleniem przełyku, refluksem, wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy i uchyłkowatości.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Hemoroidy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Hemoroidy to żylaki odbytu, czyli poszerzone żyły splotu odbytniczego. Prawie zawsze są źródłem istotnego dyskomfortu. Najbardziej narażone na tę chorobę są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 50-tym roku życia. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:37:49, 11-02-2017 ~gość: 178.43.81.xxx

    Ja oprócz reumatyzmu leczę się jeszcze na nerwobóle w odcinku lędźwiowym. Wszystkie bóle przeszkadzały mi w uprawianiu sportu (jazda na rowerze), dlatego szybko skonsultowałem się z lekarzem. Byłem zdeterminowany i piłem codziennie urarthone. Nie chcę zapeszać, ale od dłuższego czasu mam spokój z bólami, zwłaszcza z takimi atakami neuralgii. Reumatyzm już nie doskwiera, a dodam, że mam 66 lat.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy