Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: tarczyca bajklaska - na bezsenność i dla ochrony przed demencją

Zioła w służbie zdrowiu: tarczyca bajklaska - na bezsenność i dla ochrony przed demencją

Roślina powszechnie znana jako jarmułka chińska (tarczyca bajkalska, Huang Qin) jest dobrze znana w tradycyjnej medycynie chińskiej i uprawiana na całym świecie ze względu na swoje właściwości lecznicze.
Zioła w służbie zdrowiu: tarczyca bajklaska - na bezsenność i dla ochrony przed demencją [fot. Doronenko, CC BY 3.0, Wikimedia Commons]
Preparaty z suszonych korzeni wspomnianej rośliny wykazują rozmaite dobroczynne właściwości, w tym przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, chroniące i neuroprotekcyjne.

Teraz zbadano większość genomu tarczycy bajkalskiej, aby zidentyfikować geny, które wytwarzają bogactwo cennych związków i przekształcić je w laboratorium w leki.

W 2015 roku przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii profesorowi You-you Tu za odkrycie artemizyniny z Artemesia annua (piołunu) jako środka przeciwmalarycznego o szerokim spektrum działania. Od tego czasu w farmakologii częściej zaczęto badać właściwości lecznicze preparatów z roślin wymienionych w tradycyjnych tekstach, takich jak Shennong Bencaojing (Materia Medica Boskiego Rolnika) napisanej między 200 a 250 rokiem naszej ery. Jak ustalono, część tych preparatów jest skuteczna przeciwko różnym dolegliwościom, w tym jako uzupełniające leczenie raka.

Zastosowanie

Tarczyca bajkalska najczęściej jest polecana jako środek na drgawki, przy bezsenności i dla ochrony przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Co więcej, badania na zwierzętach pokazały, że preparaty z rośliny mogą osłabić uszkodzenia związane z . Okazuje się również, że może wspomagać walkę z nowotworami.

Jarmułka chińska zawiera wiele dobroczynnych, takie jak flawonoidy, irydol, seskwiterpeny, garbniki, , krzem, , , ligninę i wogoninę.

Bezpieczeństwo

Używanie rośliny może wiązać się z uszkodzeniem wątroby u niektórych osób. Może też sprzyjać powikłaniom płucnym. Co więcej, może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, takimi jak leki rozrzedzające krew, obniżające poziom cholesterolu i środki .

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy