Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: szczaw kędzierzawy na biegunkę problemy z wątrobą

Zioła w służbie zdrowiu: szczaw kędzierzawy na biegunkę problemy z wątrobą

Szczaw kędzierzawy (Rumex crispus) zwany też kobylim szczawiem lub szczekajem wystepuje w Azji, Europie i Afryce. Tradycyjnie roślina była stosowana na niedokrwistość czy problemy z wątrobą, a także w przypadku biegunki.
Zioła w służbie zdrowiu: szczaw kędzierzawy na biegunkę problemy z wątrobą [Szczaw kędzierzawy, © Maxal Tamor - Fotolia.com] Tradycyjne zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub ograniczonych badaniach. Często nie zostały gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze zostały udowodnione.

W medycynie tradycyjnej szczaw kedzierzawy uważano za mający działanie przeciwgrzybicze, oczyszczające krew, żółciopędne, detoksykacyjne. Roślinę polecano na: zespół przewlekłego , , zaparcia, biegunkę, skurcze, zapalenie wątroby, stany zapalne skóry, , problemy z wątrobą.

Dawkowanie

Nie ma oficjalnych danych dotyczących bezpieczeństwa i skutecznej dawki szczawiu kędzierzawego. Zielarze zalecają stosowanie nalewki ze świeżych korzeni w ilości 20 kropli dwa lub trzy razy dziennie. Uważa się codziennie można wypijać nie więcej niż jedną filiżankę (250 mg) herbaty z suszonych nasion zioła.

Bezpieczeństwo

Rośliny powinny unikać osoby ze stwierdzoną alergią lub nadwrażliwością na jakiś jej składnik. Ludzie uczuleni na pyłki ambrozji mogą być również uczuleni na pyłki tego szczawiu.

W literaturze medycznej odnotowano zatrucia wątroby i nerek po spożyciu dużych ilości liści . Zaleca się szczególną ostrożność w jego zażywaniu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub funkcji wątroby.

Roslina zawiera antrachinony, może więc wzmacniać działanie leków przeczyszczających. Co więcej, wśród jej składników są taniny (garbniki roślinne), więc istnieje ryzyko działań niepożądanych przy stosowaniu z innymi lekami z zawartością tych związków.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy