Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: przeciwbaketryjna i przeciwzapalna alkanna

Zioła w służbie zdrowiu: przeciwbaketryjna i przeciwzapalna alkanna

Choć alkanna słynie przede wszystkim z właściwości barwiarskich, oddziałuje również prozdrowotnie.
Alkanna, fot. David Delon, PDAlkanna jest uprawiana na południu Francji i krajach regionu wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Korzeń daje intensywne czerwone zabarwienie i dlatego wykorzystywano go barwnik tkanin i środek barwiący nalewki, oleje, wina oraz lakiery. Do dziś powszechnie stosuje się go jako barwnik spożywczy.

Zastosowanie

Wymienione poniżej zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub ograniczonych w swym zakresie badaniach. Skuteczność często nie została gruntownie przetestowana na ludziach, podobnie jak bezpieczeństwo, więc nie należy podejmować samodzielnych decyzji o rozpoczęciu terapii. Przyjmowanie preparatu zawsze należy skonsultować ze specjalistą.

Uważa się, że alkanna wykazuje działanie: anti-aging, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwświądowe, przeciwwirusowe, ściągające. Jest pomocna przy: , , siniakach, żółtaczce, zaburzeniach czynności nerek, odrze, wysypce, ospie, . Poleca się ją również na .

Dawkowanie

Nie ma dostatecznych dowodów naukowych umożliwiających opracowanie oficjalnych rekomendacji co do dawek.

Bezpieczeństwo

Ogólnie rzecz biorąc, brak dostępnych dowodów naukowych sprawia, że trudno odnieść się do potencjalnego negatywnego wpływu alkanny. Niemniej jednak, niektóre składników (alkaloidy pirolizydynowe) rośliny mogą być potencjalnie szkodliwe dla wątroby i płuc, a także rakotwórcze. Alkaloidy pirolizydynowe mogą przyczynić się do zapalenia płuc lub nadciśnienia płucnego. Zatem, zalecana jest ostrożność u pacjentów z niewydolnością wątroby lub płuc. Pacjenci z nowotworami także powinni ostrożnie stosować alkannę, ponieważ wspomniane związki w niektórych herbatach ziołowych i suplementach diety mogą pogorszyć stan zdrowia.

Alkanna nie jest zalecana kobietom w ciąży lub matkom karmiących piersią ze względu na brak dostępnych dowodów naukowych.

Przeczytaj także


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy