Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: pluskwica groniasta - pomoc przy dolegliwościach menopauzalnych

Zioła w służbie zdrowiu: pluskwica groniasta - pomoc przy dolegliwościach menopauzalnych

Pluskwica groniasta występuje głównie w Ameryce Północnej, przy tworzeniu preparatów zdrowotnych wykorzystuje się jej korzenie. Zioło to jest przydatne w łagodzeniu objawów menopauzy. Dotychczas pluskwica nie była szczególnie popularna w środowisku medycznym, ale tym chętniej sięga się po nią, im większe efekty uboczne notowane są w związku ze stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.
Zioła w służbie zdrowiu: pluskwica groniasta - pomoc przy dolegliwościach menopauzalnych [© emer - Fotolia.com] Roślina stanowi środek łagodzący dolegliwości związane z menopauzą, efektywnie działa przy problemach ze snem, nastrojach depresyjnych, uderzeniach gorąca. Przyczynia się do obniżenia stresu, niweluje ataki paniki. Obniża ciśnienie krwi, a także poziom cholesterolu. Zioło polecane jest równie przy problemach sercowo-krążeniowych i reumatycznych.

Standardowa dawka to 20 miligramów preparatu zażywanego doustnie dwa razy dziennie. Pierwsze efekty działania środka zauważalne są w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia kuracji, ale najlepsze wyniki uzyskuje się po 8 – 12 tygodniach stosowania.

Zawarte w pluskwicy groniastej fitohormony działają podobnie do hormonów płciowych, nie należy więc łączyć przyjmowania jej z hormonalną terapią zastępczą. Ponadto, Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency) wskazała, że zioło może mieć negatywny wpływ na wątrobę, pacjenci zażywający preparat skarżą się też czasem na łagodne bóle brzucha.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 22:38:37, 22-12-2007 Anna_Maria_57

  Ciekawa jest informacja o negatywnym wpływie na wątrobę - brałam Menofem 7 lat, a w tym roku miałam operację usunięcia woreczka żółciowego z powodu wielkiego kamienia...
  Ale z drugiej strony, na dolegliwości menopauzy pomagał.
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Umierać po ludzku
 • EWST.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy