Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: palma sabałowa na kłopoty z prostatą

Zioła w służbie zdrowiu: palma sabałowa na kłopoty z prostatą

Palma sabałowa (Saw Palmetto) rośnie we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, jest to drzewo osiągające wysokość do trzech metrów i rodzące jagody, które stanowią naturalny lek na liczne dolegliwości.
Z częściowo wysuszonych, dojrzałych jagód palmy sabałowej uzyskuje się ekstrakt, z którego produkowane są nalewki, herbaty i kapsułki. Specyfiki te wykazują lecznicze właściwości -stosuje się je szczególnie przy kłopotach z gruczołem krokowym i układem moczowo-płciowym.

© Michael Roush - Fotolia.comTradycyjnie przypisuje się też palmie sabałowej funkcję środka pobudzającego seksualnie. Ponadto, badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców wykazały, że roślina ta powstrzymuje łysienie androgenowe. Uważa się ją również za medykament pomagający zwalczyć kaszel, zapalenie oskrzeli, ból miesiączkowy i astmę. Palma sabałowa jest jednak najbardziej znana jako skuteczny lek powstrzymujący łagodny rozrost prostaty. Regularne stosowanie specyfiku może poprawić strumień moczu i zredukować stan zapalny prostaty.

Powinno się zażywać palmę sabałową dopiero po zdiagnozowaniu przez lekarza łagodnego rozrostu prostaty. Przyjmowanie specyfiku bez rozpoznania może sprawić, że „zamaskowane” zostaną objawy bardo poważnych chorób, np. raka.

Standardowa dawka to 160 miligramów specyfiku zażywana dwa razy dziennie lub 320 miligramów raz dziennie. Herbaty nie są tak efektywne z powodu zbytniego rozcieńczenia ekstraktu.

Wśród efektów ubocznych zażywania palmy sabałowej zanotowano nudności i biegunkę, ale były to przypadłości rzadko występujące i o łagodnym przebiegu.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy