Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: palma sabałowa na kłopoty z prostatą

Zioła w służbie zdrowiu: palma sabałowa na kłopoty z prostatą

Palma sabałowa (Saw Palmetto) rośnie we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, jest to drzewo osiągające wysokość do trzech metrów i rodzące jagody, które stanowią naturalny lek na liczne dolegliwości.
Z częściowo wysuszonych, dojrzałych jagód palmy sabałowej uzyskuje się ekstrakt, z którego produkowane są nalewki, herbaty i kapsułki. Specyfiki te wykazują lecznicze właściwości -stosuje się je szczególnie przy kłopotach z gruczołem krokowym i układem moczowo-płciowym.

© Michael Roush - Fotolia.comTradycyjnie przypisuje się też palmie sabałowej funkcję środka pobudzającego seksualnie. Ponadto, badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców wykazały, że roślina ta powstrzymuje łysienie androgenowe. Uważa się ją również za medykament pomagający zwalczyć kaszel, zapalenie oskrzeli, ból miesiączkowy i astmę. Palma sabałowa jest jednak najbardziej znana jako skuteczny lek powstrzymujący łagodny rozrost prostaty. Regularne stosowanie specyfiku może poprawić strumień moczu i zredukować stan zapalny prostaty.

Powinno się zażywać palmę sabałową dopiero po zdiagnozowaniu przez lekarza łagodnego rozrostu prostaty. Przyjmowanie specyfiku bez rozpoznania może sprawić, że „zamaskowane” zostaną objawy bardo poważnych chorób, np. raka.

Standardowa dawka to 160 miligramów specyfiku zażywana dwa razy dziennie lub 320 miligramów raz dziennie. Herbaty nie są tak efektywne z powodu zbytniego rozcieńczenia ekstraktu.

Wśród efektów ubocznych zażywania palmy sabałowej zanotowano nudności i biegunkę, ale były to przypadłości rzadko występujące i o łagodnym przebiegu.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X