Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: melisa na uspokojenie i ból

Zioła w służbie zdrowiu: melisa na uspokojenie i ból

Melisa (Melissa officinalis) pochodzi z południowej Europy. Jest wieloletnim ziołem o zapachu zbliżonym do cytryny. Od wieków uważano roślinę za wykazującą działanie uspokajające, przeciwgorączkowe, przeciwbakteryjne, rozkurczowe, hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi), wspomagające pamięć. Ze wzglęu na niezwykle szerokie zasosowanie nazywana jest ziołowym panaceum. Wyniki badań laboratoryjnych sugerują, że melisa zawiera wysokie stężenie antyoksydantów.
© Angelika Bentin - Fotolia.comSkuteczność zioła doceniły rozmaite instytucje. Niemiecka komisja E (grupa ekpertów zajmujących się szacowaniem roślin leczniczych pod względem ich skuteczności oraz bezpieczeństwa) poleca melisę osobom nerwowym i tym, którzy doświadczają oraz problemów z przewodem pokarmowym. Europejska Wspólnota Naukowa Fitoterapii (The European Scientific Cooperative on Phytotherapy , ESCOP) zaleca zioło w celu łagodzenia napięć, niepokoju i rozdrażnienia. Melisa znalazła się też na liście GRAS (Generally Regarded As Safe tzn.ogólnie uważane za bezpieczne) amerykańskiej Agencj do spraw Żywności i Leków.

Tradycyjne zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Zioło wykazuje działanie: przeciwbólowe, antycholinergiczne, przeciwhistaminowe, przeciwskurczowe, przeciwwirusowe. Poza tym skutecznie zmniejsza drżenie w .

Melisę rekomenduje się osobom, które zmagają się z: nadpobudliwością psychoruchową, rakiem, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, zespołem przewlekłego zmęczenia, kolką, kaszlem, depresją, gorączką, wzdęciami, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, chorobą Gravesa-Basedowa, chorobą serca, , grypą, bezsennością, nieregularnymi miesiączkami, zespołem jelita drażliwego, migrenami, nudnościai, kołataniem serca, układem nerwowym, nerwobólami, neurastenią, nadmiernym poceniem się, niepokojem, półpaścem, podrażnieniem skóry, zaburzeniami snu, napięciowymi bólami głowy, bólami zęba, wymiotami.

Preparaty zawierające melisę są również stosowane na skórę w leczeniu opryszczki.

Dawkowanie

Powszechna dawka melisy to filiżanka naparu wypijana nawet do kilku razy dziennie. Rekomenduje się też 2-6 ml nalewki trzy razy dziennie (1:5 w 45% alkoholu).

Ekstrakt z melisy w dawce 60 kropli dziennie został zastosowany w badaniach z pacjentami cierpiącymi na chorobę Alzheimera w celu poprawy zdolności poznawczych. Melisa jest również powszechnie stosowana w połączeniu z innymi ziołami i suplementami.

Bezpieczeństwo

Melisaogólnie rzecz ujmując jest bezpieczna jako nanoszona na skórę lub zażywana doustnie w zalecanych dawkach (do 30 dni) u zdrowych osób dorosłych.

Jednakże u niektórych pacjentów stosujących preparaty z melisą zanotowano m. in.: zapalenie skóry, miejscowe zaczerwienienie, pieczenie, parestezje, zabarwienia i podrażnienia.
Zażycie melisy może powodować: bóle głowy i zmiany w obrazie EEg. Poza tym, zioło może zmniejszyć czujność, więc należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania ciężkich maszyn.

Po zażyciu melisy łącznie z kozłkiem odnotowano zaburzenia snu i uczucia zmęczenia. Melisa może również zwiększyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Z badań wynika też, że składniki melisy lekarskiej mogą blokować hormon stymulujący tarczycę (TSH). Pacjenci z problemami tarczycy, takmi jak choroba Gravesa, powinny być więc szczególnie ostrożne w przyjmowaniu melisy.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy