Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: marzanna barwierska pomocna przy kamicy moczowej

Zioła w służbie zdrowiu: marzanna barwierska pomocna przy kamicy moczowej

Alizaryna od wieków jest stosowana jako środek koloryzujący. Kiedyś otrzymywano ją z korzeni marzanny barwierskiej, dziś jest wytwarzana syntetycznie. Jej lecznicze zastosowanie obejmuje m. in. rozpuszczanie kamieni przy kamicy moczowej i uzyskanie efektu moczopędnego.
Substancja należy do stosowanych w oparciu o tradycję, choć w niektórych krajach jest oficjalnie uznana za substancję wspomagającą działanie terapeutyczne. Przykładowo, w uznaje się ją za lek przeciwwirusowy rekomendowany przy ostrych i nawracających postaciach zakażenia , wypryskach Kaposiego, chorobach wirusowych jamy ustnej, półpaścu i ospie wietrznej.

Tradycyjne zastosowanie lecznicze

fot. H. Zell, CC BY-SA 3.0, Wikimedia CommonsPowyższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze w pełni zostały udowodnione.

Zioło bywało stosowane w celu złagodzenia lub wyleczenia objawów takich chorób i dolegliwości, jak: , gojenie kości, ospa wietrzna, wypryski, obrzęk, żółtaczka, , białaczka, , zaburzenia miesiączkowania, rwa kulszowa, choroby skóry, zaburzenia funkcjonowania śledziony, stany zapalne dróg moczowych, gojenia się ran.

Roślina stanowiła także środek diuretyczny, moczopędny, tonizujący, wykrztuśny.

Dawkowanie

Jeśli chodzi o zmiany opryszczkowe, poleca się stosowanie na skórę maści 0,2-0,5 %. W przypadku przygotowywania naparu, należy łyżeczkę korzenia dodać do trzech szklanek wody i gotować przez 30 minut. Następnie schłodzić i przetrzymywać w zamkniętym pojemniku. Zaleca się picie 1 do dwóch filiżanek dziennie.

Bezpieczeństwo

Pacjenci ze stwierdzoną alergią lub nadwrażliwością na alizarynę lub wszelkie rośliny z rodziny Rubiaceae nie powinni przyjmować preparatów z tą substancją.

Dotychczas odnotowano małą liczbę doniesień o niepożądanych efektach alizaryny u ludzi Substancja może być jednak toksyczna i potencjalnie może być rakotwórcza. Marzanna może powodować czerwone zabarwienie moczu i pocenie się.

Jeśli chodzi o inne działania niepożądane, mogą obejmować: nudności, wymioty, utratę kontroli nad mięśniami, apatię, nadwrażliwość, i zaburzenia oddychania.

Ponadto budowa chemiczna alizaryny przypomina tę cechującą tetracyklinę, więc istnieje możliwość wpływu na działanie tej drugiej substancji, której wersją jest lek o nazwie demeklocyklina.

Przeczytaj także


WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) jest chorobą zakaźną - najczęstszą i najpoważniejszą formą infekcji wątroby na świecie. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Choroba ta na ogół nie jest śmiertelna. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć