Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: mącznica lekarska na przerost prostaty i kamicę nerkową

Zioła w służbie zdrowiu: mącznica lekarska na przerost prostaty i kamicę nerkową

Mącznica lekarska (Uva Ursi) jest wykorzystywana do celów leczniczych od czasów starożytnych. Pomaga przede wszystkim na problemy z pęcherzem moczowym i nerkami.
Zioła w służbie zdrowiu: mącznica lekarska na przerost prostaty i kamicę nerkową  [Fot. luisami - Fotolia.com]

Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Mącznica lekarska zawiera liczne substancje o prozdrowotnym działaniu, m. in. związki glikozydyfenolowe, flawonoidy, garbniki hydrolizujące, trójterpeny. Wykazuje efekty: ściągające, przeciwzapalne, antybakteryjne, moczopędne. W liściach rośliny znajduje się arbutyna, substancja o silnym działaniu przeciwbakteryjnym.

Najpowszechniej mącznica jest wykorzystywana do osłabienia problemów z układem moczowym, może być skuteczna przy infekcjach dróg moczowych, białkomoczu, .

Poza tym ekstrakt z rośliny jest przydatny w przypadku , bólu przy oddawaniu moczu, zaparciach oraz . W kosmetyce wykorzystywany jest do zmniejszania .

Dawkowanie

Zaleca się przygotowywanie naparu z kilku łyżek suszonych liści i pijanie go try do czterech razy dziennie. Poza tym ekstrakt jest dostępny w formie kapsułek, które zażywa się trzy razy dziennie. Wreszcie, można przyjmować specyfik także w formie nalewki - zaleca się picie nie więcej niż jednej łyżeczki trzy razy dziennie.

Bezpieczeństwo

Eksperci wskazują, że nie należy stosować mącznicy dłużej niż przez dwa tygodnie.

Jeśli chodzi o efekty uboczne, ze względu na znaczną zawartość tanin, czyli pochodnych fenoli, zażywanie rośliny może powodować skurcze, mdłości lub wymioty. Poza tym wspomniane związki mogą zmniejszyć wchłanienie określonych leków lub wywoływać niepożądane skutki w wyniku ich przyjmowania. Nie zaleca się łączenia mącznicy z takimi farmaceutykami, jak: atropina, kodeina, efedryna, diuretyki, triamteren.

Przeczytaj także


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy