Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: lepiężnik różowy na migreny i problemy żołądkowe

Zioła w służbie zdrowiu: lepiężnik różowy na migreny i problemy żołądkowe

Lepiężnik różowy to niewielka roślina rosnąca w całej Europie, a także części Azji i Ameryki Północnej. Zwykle występuje w na mokrej, błotnistej ziemi, w wilgotnych lasach, czy też przylega do rzek i strumieni. Lepiężnik może pomóc przy problemach żołądka, dróg żółciowych i dwunastnicy. Poprawia trawienie, łagodzi zapalenia pęcherza moczowego i skurcze. Poza tym może osłabiać migreny.
Zioła w służbie zdrowiu: lepiężnik różowy na migreny i problemy żołądkowe [© imfotograf - Fotolia.com] Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Badania dowiodły, że lepiężnik daje podobne efekty, jak leki feksofenadyna czy cetyryzyna stosowane przy przewlekłym i sezonowym alergicznym nieżycie nosa, alergicznym zapaleniu spojówek, czy przewlekłej pokrzywce idiopatycznej.

Roślina jest na tyle skuteczna w łagodzeniu bólu głowy i jego zapobieganiu, że bywa stosowana u osób cierpiących na . Co więcej, pewne testy wykazały, że lepiężnik może być pomocny w leczeniu .

Poza wymienionymi, tradycyjne zastosowanie obejmuje: lęk, pobudzanie apetyu, stany sercowo-naczyniowe, dreszcze, przewlekły kaszel, przeziębienie, stany zapalne, skurcze, , niestrawność, bezsenność, drażliwość pęcherza, oczne alergie, dolegliwości dróg moczowych, skurcze dróg oddechowych, krztusiec.

Dawkowanie

Dostępne na rynku preparaty z lepiężnikiem są raczej bezpieczne, jeśli zażywa się je przez okres do 12-16 tygodni. W leczeniu alergii stosuje się zwykle 50 miligramów środków z lepiężnikiem dwa razy dziennie. W zależności od dolegliwości dawki są nieco zwiększane lub zmniejszane.

Bezpieczeństwo

Badania wskazują, że komercyjnie dostępne produkty z lepiężnikiem są raczej bezpieczne, jeżeli stosuje się je doustnie w zalecanych dawkach krótkoterminowych. Surowa, nieprzetworzona roślina nie powinna być spożywana z powodu potencjalnej toksyczności dla wątroby.

Zażywany doustnie, lepiężnik może powodować: bóle głowy, , , swędzenie oczu, trudności w oddychaniu, przebarwienia skóry lub świąd. Poza tym bywa, że roślina skutkuje: trudnościami w połykaniu, nudnościami, wymiotami, biegunką lub rozstrojem żołądka. Lepiężnik może powodować zwiększenie stężenia enzymów wątrobowych. Nie poleca się stosowania lepiężnika z lekami przeciwcholinergicznymi, bo może z nimi reagować.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy