Strona głównaZdrowieZioła w służbie zdrowiu: krwawnik pospolity na problemy żołądkowo-jelitowe i przeziębienie

Zioła w służbie zdrowiu: krwawnik pospolity na problemy żołądkowo-jelitowe i przeziębienie

Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium) ma wiele zastosowań medycznych, w tym nierzadko wykorzystuje się go przy problemach żołądkowo-jelitowych i zaburzeniach pracy całego ukladu pokarmowego. Jest rośliną wieloletnią, która rośnie n. in. w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Łacińska nazwa Achillea nawiązuje do Achillesa, który miał wykorzystywać roślinę do przyspieszenia gojenia się ran u żołnierzy.
Zioła w służbie zdrowiu: krwawnik pospolity na problemy żołądkowo-jelitowe i przeziębienie [Fot. gheturaluca - Fotolia.com] Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Tradycyjnie krwawnik stosowano, aby: złagodzić drobne krwawienie i leczyć rany, walczyć ze stanami zapalnymi i łagodzić rozdrażnienie oraz inne zaburzenia psychiczne. Do użytku medycznego używano głównie kwiatów, liści i łodyg.

Krwawnik działa: przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, przeciwskurczowo, napotnie, pobudzając trawienie, moczopędnie, wzmacniająco, tonizująco, antyseptycznie.

Do chorób i dolegliwości, które są leczone przy użyciu krwawnika pospolitego, należą: gorączka, , hemoroidy, zaburzenia pracy nerek, ból gardła, infekcje dróg moczowych, obrzeki, żylaki, dolegliwości żołądkowe i jelitowe, i pęcherzyka żółciowego, stany zapalne, kolki, rany, bóle zębów.

Dawkowanie

Jeśli chodzi o napar, można go przygotować za pomocą 1 do 2 łyżeczek suszonego zioła, które zalewa się w kubku wrzącą wodą i zostawia na 10-15 minut. Warto go pić trzy razy dziennie, a w przypadku gorączki, nawet częściej. Co do nalewki, zaleca się picie do pięciu ml trzy razy dziennie.

Bezpieczeństwo

Krwawnik pospolity jest uważany za bezpieczne zioło. U niektórych osób jednak może powodować i zwiększyć częstość oddawania moczu. Przy zastosowaniu na skórę, może wywoływać wysypkę oraz zwiększoną wrażliwość na światło słoneczne. Co więcej, roślina może zmniejszyć szybkość krzepnięcia krwi, więc szczególną ostrożność w jej stosowaniu powinni zachować ludzie stosujący leki, które rozrzedzają krew. Ponieważ zioło intensyfikuje wydzielanie kwasu żołądkowego, powinno być również ostrożnie zażywane przez osoby przyjmujące leki, które mają wpływ na pracę żołądka. Wreszcie, krwawnik może obniżać poziom ciśnienia krwi, a więc nasilać działanie środków na .

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy